31 Ocak 2023 20:44

Abdulah Gül – Yeşerecek fidanlar!

Abdulah Gül – Yeşerecek fidanlar!

Abdulah Gül – Yeşerecek fidanlar!

Rengi kahverengidir güneşte pak…
Doğada yaşayan tüm varlıkların anasıdır toprak.
Kanla sulanmıştır, sulanacaktır ebed mutlak!
Anadolu’da yatıyor binlerce evlat.

Dizelerinde ne güzelde bahsetmiş ünsüz şair Kaptan Abdullah Gül. Kutsaldır bizim için vatan toprağı…
Egede adalarımız Yunanlılar tarafından gasp edilse de Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de haklarımız elimizden alınmaya çalışılsa da Doğu ve Güneydoğu’da türlü türlü entrikalarla mücadele etsek de Mavi Vatan’daki doğalgaz ve petrol kazanımlarımız arka kapı diplomasisinde engellenmeye çalışılsa da korkmamıza asla ve asla gerek yok.

Biz öyle bir milletiz ki güce, güçlüye ve devrin her türlü zorluğuna rağmen mücadeleye aşığız. Bugün Rize İkizdere’de doğası için, suyu için samimi gayretler veren analar varsa bu çok önemli göstergedir.

Şerife Bacı örneğiyle de sabittir ki ananın olmadığı yer Anadolu değildir. İkizdere’de bir ruh vardır. Bu ruh bizi Anadolu’da tutan ruhtur. Mücadele hırsıdır. Her ne kadar bu mücadele iktidar ve muhalefet tarafından gölgelenmeye ve siyasi arenaya çekilmeye çalışılsa da…

Eğer vatan betonu demiyor da vatan toprağı diyorsak kıymetini bilmeliyiz. Hepimiz ihaneti kabul edebiliriz ama toprak ihaneti asla kabul etmez. Yeri gelir kayar gider, yeri gelir sele sebep olur sürükler! Bu yüzdendir ki sık sık toprakla buluşmalı insan. Dokunmalı, hissetmeli, konuşmalı toprakla.
Zira kaynağımız, geldiğimiz yer orası. Gideceğimiz yer de orası…

Bunun içindir ki mezarlıklar hayatımızın bir parçası olmalı. En sık zaman geçirdiğimiz alışveriş merkezleri (AVM) arasında yer almalı mezarlıklar. Evet, mezarlıklarla alışveriş halinde olmalıyız.

Dokunmalı, anlamalı, hissetmeli ve konuşmalıyız yerin altındakilerle. Yerin üstündekilerle kavgamızı yerin altındakilerle kuracağımız samimi iletişimle dengelemeliyiz.

Unutmayalım ki sınırlı halimizin sınırsız alemle yüzleştiği, var olmakla yok olmanın ince çizgisinin yakalandığı yerdir toprak. Bütün kavgaların boşa çıktığı, sonsuzluğun bize kapılarını açtığı, bizi kuvvetlendirdiği, olgunlaştırdığı yerdir mezarlıklar.

Bu vesileyle birlikte sizleri bir fidan dikmeye davet ediyor, toprakla daha çok vakit geçirerek günlük streslerden uzaklaşmanızı temenni ediyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle… Kalın sağlıcakla.

Etiketler: