3 Aralık 2022 22:33

AK Parti Ataşehir’de engellileri unutmadı

AK Parti Ataşehir Teşkilatı ‘Engelleri Birlikte Aşalım’ programları ile Engelliler Gününü kutladı.

AK Parti Ataşehir’de engellileri unutmadı

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle birçok etkinlik kapsamın da bir araya geldiği engelli komşularıyla, Ataşehir genelinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı.

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı olarak 17 Mahalle de eş zamanlı olarak Engelli vatandaşların evlerinde ziyaret edildiği ve farkındalık çalışması yapılan AK Nokta programlarına İlçe Başkanı İsmail Erdem, İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülayşe Durak, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hakan Coşar ,Meclis Üyeleri 3 kademe teşkilat mensupları katıldı.

Yunus Emre Özel Eğitim ve Uygulama Okulu, Şerife Bacı Özel Eğitim Anaokulu ziyaret programına katılan İlçe Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yazıcı, Yeliz Gülmüş ve Komisyon Üyeleri Abdullah Tekin Yasemin Yıldırım, Edanur Ersin, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Lalehan Öztürk öğrenciler ile sohbet ederek, boyama kitapları hediye ettiler.

“Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama faal katılım sağlanabilmeleri sosyal devlet olmanın bir gereğidir”

Küçükbakkalköy Prestij Caddesi’nde farkındalık temalı AK Nokta çalışması gerçekleştiren Sosyal Politikalar Başkanlığı, 2002’den bugüne AK Parti olarak engelli vatandaşların haklarına yönelik yenilikler ve düzenlemelerin yazdığı dövizler ile vatandaşlara bilgi verdiler. AK Nokta çalışmasında vatandaşlar ile sohbet eden İlçe Başkanı İsmail Erdem verdiği demeçte: “Engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, ulaşım, istihdam ve evde bakım hizmetlerinden eksiksiz ve etkin olarak faydalanabilmesi, sosyal yaşama faal bir şekilde katılımlarının sağlanabilmesini sosyal devlet olmanın bir gereği görüyor ve en önemli görevimiz olarak benimsiyoruz” dedi.

“İnsan yaşat ki devlet yaşasın”

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı ile benimsedikleri bu görev bilincinin sorumluluğunda 20 yıldır AK Parti hükümetleri olarak engelli insanların sorunlarının çözümünü öncelikleri arasında gören ,bu anlayışla bugüne kadar atılmamış adımlar attıklarını vurgulayarak, sözlerine devam eden İsmail Erdem: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimden sağlığa, istihdamdan girişimciliğe, evde bakımdan erişilebilirliğe kadar çok geniş yelpazede engelli vatandaşlarımızın hakları için pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. 2005 yılında Engelliler Kanunu’nu çıkardık. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvenceye kavuşturduk. 2012 yılında ayrı ve merkezi sınav uygulaması getirdik” diye konuştu.

“Engelli kardeşlerimizin sosyal katılımlarını artıracak yeni düzenlemeleri hayata geçirdik”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız öncülüğünde 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’ni hazırladıklarının altını çizen ve ngellilerin sosyal hayata katılımın önemini vurgulayan İsmail Erdem: “Evde bakım yardımı ve hizmete sunduğumuz engelsiz gündüz yaşam merkezleri, istihdamı teşvik politikalarından tutun, kültürel etkinliklerden sportif faaliyetlere, engelli kardeşlerimizin sosyal katılımlarını artıracak yeni düzenlemeleri hayata geçirdik ve yenilikleri takip ederek güncel çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında konut hizmetlerinden ulaşıma pek çok alanda şehirlerimizde erişilebilirliği de sağladık. Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut seferberliği olan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ kampanyası kapsamında engellilerimize özel kontenjan ayırdık. Amacımız özel gereksinime sahip bireylerin toplumsal yaşamın tüm alanlarında aktif şekilde yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır. Bugün burada hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı dövizlerimiz ile vatandaşımıza anlattık ve daha da iyileştirmek adına dilek ve temennilerini dinledik. Yapılan çalışmalar neticesin de memnuniyet ve teşekkürleri ile mutlu olduk” diye konuşmasını sürdürdü.

“Engelli vatandaşlarımızın senede bir gün değil her zaman yanındayız”

Erdem, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bu AK Nokta farkındalık çalışmamızın yanında 17 mahallemiz de Cumhurbaşkanımızın selamını ilettiğimiz, 1600’ü aşkın engelli vatandaşlarımızı 3 kademe teşkilatımızla birlikte evlerinde ziyaret ettik, Yunus Emre Özel Eğitim ve Uygulama Okulu, Şerife Bacı Özel Eğitim Anaokulu ziyaretlerin de 156 öğrencimizle buluşarak boyama kitaplarımızı hediye ettik . Sadece senede bir gün hatırlamak ile değil, bizler AK Parti teşkilatları olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığımız destek, büyük bir gayret ve azimle engelli bireylerimizin lehine olacak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edecek senede bir gün değil her zaman yanlarında olacağız. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bu hususta toplumsal farkındalığın, hassasiyetin ve dayanışmanın daha da artmasına vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.