19 Mart 2021 19:09

“Ataşehir 4 tane gökdelenden ibaret değil”

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.

“Ataşehir 4 tane gökdelenden ibaret değil”

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen kahvaltılı programa Medya ve Tanıtımdan sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Hakkı Topçu’da eşlik etti.

Ataşehir Aktüel Haber’in de katıldığı değerlendirme toplantısında, imar planları gündem oldu. İmar ve planlama üzerinden yüklenen Erdem, “Ataşehir 4 tane gökdelenden ibaret değil ki, halkımızın yüzde 80’i deprem güvenliği olmayan, sağlıksız konutlarda oturuyor. Yani kral çıplak. İmar, mülkiyet ve plan sorunu bir türlü çözülmüyor” dedi.

“Sancaktepe’de imar planlarını 5 ayda çözdük”

Planlı bir şehirleşmenin yadsınamaz gerçek olduğunu vurgulayan Başkan Erdem, “İlçenin ana omurgasını şehirleşmeyi düzenleyen imar planları oluşturur. Şehirleşmenin anahtarı imar planları Ataşehir’de bir türlü tamamlanamadı. Bakın biz nasıp oldu Sancaktepe’de belediye başkanlığı görevi yaptık ve 3 beldenin birleşiminden oluşan en sorunlu bölgede imar planı meselesini sadece 5 ayda çözüme kavuşturduk. Sadece 5 ayda Sancaktepe’nin bütün planlarını yaptık, büyükşehirden onayladık ve vatandaşlarımız malını, mülkünü gönül rahatlığıyla değerlendirip sağlıklı ve nitelikle konutlarda yaşamaya başladı. 3 ayrı planı 5 ayda birleştirdik fakat Ataşehir’de 12 yılda plan sorunu çözülebilmiş değil” dedi.

“Karşımızda samimi bir duruş göremiyoruz”

Siyasetin sorumluluk ve samimiyet olması gerektiğini vurgulayan Başkan Erdem, “İBB’de meclisin çoğunluğuna sahip bir parti olarak tüm bu meseleleri samimiyetle ele alıp çözüm noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Getirin İçerenköy planlarını onaylayalım. Ama yok karşımızda samimi bir duruş göremiyoruz. İmar ve mülkiyet problemlerinin çözüm yolları belli. Çözeni alkışlarız. Ataşehir bu plansızlık yüzünden ne yazık ki sınıfta kalmıştır” dedi.

Belediyenin borçları olduğunu ifade eden Erdem, “Belediyemizin bugün itibarı ile 628 milyon lira borcu var ve 2021 yılı bütçesi 550 milyon lira. Yani borç bütçeden fazla. Hal böyle olunca da nasıl hizmet yapılacak tabi yeni borçlanmalarla. Borcu borçla kapatıp hizmet üretecekler. Bütçe yönetimi zayıf” dedi.

Örnek Mahallesi’nde ki uygulamaları görevi kötüye kullanma olarak değerlendiren Başkan Erdem, “Ne yerel yönetimler ne de milli emlak, kamuya hizmet alanı olarak ayrılmış sağlık, eğitim, ibadet, yeşil alan, sportif ve kültürel alan gibi hiçbir yeri satamaz. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur ve hukuken suçtur. Böyle bir suçu işleyenler günü geldiğinde yargılanır ve hakettikleri cezayı alırlar. Biz de 10 sene belediye başkanlığı yaptık Sancaktepe’de. Kamu hizmet alanı olarak ayrılmış tek bir metre yer satmadık” dedi.

Açıklamalarına devam eden Başkan Erdem, “Geçen gün İBB Başkanı Ataşehir’e geldi. 2019’da Mevlüt Uysal başkanımız görevde iken iki spor tesisinin ihalesini yaptı, ben burada adaydım. İçerenköy ve Esat Paşa’da. Ne yaptılar? Göreve geldikten sonra iki ihaleyi de iptal ettiler. Gitmişler Kayışdağı’na. Niye? Bizim gündemimiz de vardı, projemiz de vardı. Kayışdağı’nı vatandaşın kullanımına açalım, orayı Orman Bakanlığı ile beraber Millet Bahçesi’ne dönüştürelim. Kayışdağı memba suyu kaynak noktasına gitmişler. Oraya bir sosyal tesis yapalım demişler. Bu Ataşehir halkını sadece avutmaktan öteye geçmez. Oraya en ufak bir tesis yapılırsa Kayışdağı kaynak suyu biter. Buradan Göztepe, Hasanpaşa, Yeldeğirmeni, Fenerbahçe’ye kadar su gidiyor. Hangi akılla oraya tesis yapacağız?” dedi.

Ataşehir Belediyesi’ni 2024 yılında kazanacaklarını ifade eden Erdem; “2 aydır ilçe başkanlığı görevini yürütüyorum. Ak Parti ilçe başkanlığımız bayram yeri gibi. Halkımızın bizden büyük beklentileri ve umutları var. Bizler de gece-gündüz demeden boş durmuyoruz. 426 bin Ataşehirli’nin her birine kapılarımız ardına kadar açık. 17 mahallede sokak sokak halkımıza gidiyoruz, esnaflarımızla buluşuyoruz. Sloganımız belli. Hedef 2023 sonra 2024 ve İstanbul emanetini geri alıp Ataşehiri’i kazanmak” şeklinde konuştu.