11 Ekim 2023 15:20

Ataşehir Belediyesi’ne yeni başkan mı geliyor?

Ataşehir Belediyesi için Başkan Battal İlgezdi sonrasına hesap kitaplar yapılmaya başlandı.

Ataşehir Belediyesi’ne yeni başkan mı geliyor?

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Ataşehir’de kulisler hareketlenmeye başladı. Bir yandan genel seçim hezimetini, “kaybetmedik sadece kazanamadık” cümlesiyle atlatmaya çalışan CHP Genel Merkezi, bir yanda seçmen travması diğer bir yanda da yaklaşan yerel seçimler öncesi il kongreleri siyasi arenayı ısıtmaya yetti de arttı.

Kongre sürecinde Battal İlgezdi başarılı oldu mu?

İstanbul İl kongresini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakın olan değişimcilerin adayı Özgür Çelik kazandı. Böylece kurultayda genel başkanı oylayacak delegelerin %20’sini İstanbul yollayacak. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise, İstanbul il kongresi sonrası genel merkez yanlısı bazı klikler tarafından hedefe konuldu. Battal İlgezdi’nin adayının seçim kaybettiği, İlgezdi’nin stratejisinin yanlış olduğunu, genç adaya karşılık Selçuk Sarıyar gibi genç bir isimle karşılık verilmesi gerektiği Canan Kaftancıoğlu’na yakın belirli çevrelerce ifade ediliyor. Diğer bir kesim ise Özgür Çelik’in tek aday olmasının doğru strateji olduğu, genel başkanın yanlış yönlendirildiğini ifade ediyor. Oysaki CHP’li birçok ilçe belediye başkanı kendi ilçesinde kongreyi kazanamazken, Başkan Battal İlgezdi yaklaşık 100 delegeye hitap eden bir güç dengesi oluşturdu. 32 farkla biten bir kongrede 17 kişinin oyunun yer değiştirmesi bir ilçenin kazanılmasıyla mümkünken, bu sonucun Battal İlgezdi hanesine eksi olarak yazılması siyasi vefasızlık olarak değerlendiriliyor.

O cümleler Battal İlgezdi’nin imajını zedeledi!

Parti içi kavga etse bile siyasi olgunluğunu  kurumsal aklıyla dışarıya yansıtmamaya çalışan Başkan Battal İlgezdi, yıllar boyu basın toplantılarında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili hep iyi düşüncelerini paylaşmıştı. AK Parti’nin en etkin isimlerinin, CHP’ye dinsiz benzetmesi yapan isimlerin, Ergenekon kumpasçılarının CHP’den Milletvekili olduğu bir dönemde; Atatürk’e ve CHP’ye hakaret eden isimlerin Genel Başkan Danışmanı olduğu bir dönemde Başkan Battal İlgezdi’nin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik, “CHP kariyer yapma yeri değildir” sözleriyle başlayan cümleleri oldukça tepki çekmişti. Bu cümlelerle başlayan ve sonrasında İstanbul’da değişim rüzgarı esen kongre sonrası Ekrem İmamoğlu cephesine ulaştık. İmamoğlu’nda İlgezdi’ye karşı kırgınlık olmadığı, kongre sürecinde herkesin karşılıklı hatası olabileceği, bu konuda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun oldukça olgun tavır içerisinde diyaloğa açık olduğu ifade edildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise kongre sonrası Ataşehir’de değişen konular ve hizmetlerle ilgili paylaşım yaptı.

Ataşehir’in adayı kim olacak?

CHP’de 2 dönem Milletvekilliği yapan ve 2. bölgede bulunan aynı zamanda Malatyalı olan Gülay Yedekçi’nin Ataşehir Belediye Başkan adayı olmak istediği ileri sürüldü. Partili kaynaklar Yedekçi’ye şans tanımazken, Kasım ayı sonrasında Ataşehir’de taşların yerine oturacağı ifade ediliyor.