8 Şubat 2024 21:49

Ataşehir siyasetinde neler oluyor?

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Ataşehir’de siyaset bir hayli hareketlendi.

Ataşehir siyasetinde neler oluyor?

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte siyasi partiler bir bir adaylarını açıkladı. Ataşehir’de ilk adayını açıklayan siyasi parti İYİ Parti olurken, en son açıklayan parti ise CHP oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından TBMM’de ki grup toplantısında adaylığı açıklanan Ali Coşkun, sahaya en erken çıkan aday oldu. AK Parti’de ise birçok aday adayı varken eski ilçe başkanı, eski Milletvekili adayı, Ataşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Meclis Grup Başkanvekili Naim Yağcı aday yapıldı.

Onursal Adıgüzel’den Battal İlgezdi ziyareti

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi CHP’den istifa ettiğini belirtirken, konu hızla ulusal medyada gündem oldu. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve CHP Ataşehir Belediye Başkan adayı Onursal Adıgüzel’in hızla resim vermesi spekülasyonları sona erdirirken, sahada tam olarak birlik ve beraberlik görüntüsü verildi.

CHP İlçe Başkanlığı, İlçe Kadın Kolları, İlçe Gençlik Kolları ve partililer aday Onursal Adıgüzel etrafında kenetlendi. Onursal Adıgüzel’e katıldığı ziyaretlerde ilgi yoğun olurken, farklı kesimlerle kapsamlı temaslar kurulduğu bilgisine erişildi.

AK Parti cephesinde neler oluyor?

AK Parti’nin geçmiş dönem Belediye Başkan adayı İsmail Erdem, Belediye Başkanlığına seçilemedikten bir süre sonra Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı görevine getirilmişti. İlçe Başkanlığı görevini üstün başarıyla tamamlayan Erdem, ardından AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilmişti. İsmail Erdem’in Milletvekili olması sonrası, ilçede emek veren partililer İsmail Erdem’in kendilerini yalnız bıraktıklarını düşünerek, bizim mücadelemiz Ataşehir’i kazanmak mı yoksa bizim omuzlarımızdan birilerini makam mevki sahibi yapmak mı eleştirilerini yapmışlardı. AK Parti’den Ataşehir Belediye Başkan aday adayı olan birçok ismin, Belediye Meclis Üyeliğinde tercih edileceği de edinilen bilgiler arasında.

Onursal Adıgüzel’e teveccüh tüm hesapları alt üst etti!

Başkan Battal İlgezdi sonrası CHP’de kriz bekleyen birçok siyasi parti, oluşan tablo sonrası yeniden bir değerlendirme sürecine girdi. Onursal Adıgüzel’in sahaya hızlı çıkması, toplumun tüm kesimleriyle buluşması, milliyetçi ve sağ seçmende de karşılık bulması tüm hesapları alt üst etti. İlçede yapılan son anketlerde Adıgüzel’in oy oranının yüksek çıkması ise tablonun özeti gibi.

Diğer siyasi partilerde adaylarını çıkardı!

Ataşehir’de Cumhur İttifakı Mustafa Naim Yağcı’yı, CHP Onursal Adıgüzel’i, İYİ Parti Ali Coşkun’u, Yeniden Refah Partisi Bülent Tüylü’yü, Memleket Partisi Reşat Şahin Öztürk’ü, DEVA Partisi Necati Ali Çetinkol’u, Zafer Partisi ise Hüsamettin Balta’yı aday gösterdi. Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nin ortak aday çıkarması beklenirken, adayını açıklamayan bir diğer parti ise Dekokrat Parti oldu. Türkiye İşçi Partisi’nin Ataşehir’de aday çıkarması beklenmezken, DEM Partisi’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı merak konusu oldu.

Etiketler: