10 Temmuz 2021 16:14

Ataşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden sivrisineklere karşı ortak mücadele

Ataşehir Belediyesi Veteriner İşleri, Temizlik ve Zabıta Müdürlükleri, İBB ile Ataşehir’de sivrisinekle mücadele başlattı.

Ataşehir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinden sivrisineklere karşı ortak mücadele

Yürütülen çalışmalarda sivrisinek ve karasineklerin barındıkları ve üredikleri küçük su birikintilerinden bataklıklara, bina bodrumlarından rögar, yağmur ızgaraları, kapalı kanallar ve fosseptik çukurlarına kadar çok sayıda alanda ilaçlamaya gerek kalmaksızın kültürel mücadele ile sorunun çözülmesi amaçlanıyor.

 

Çalışmalarda sivrisineklerin üreyebileceği küçük plastik ve metal kaplar, saksılar, kullanılmış araba lastikleri ve benzeri malzemeler, depolandıkları alanlardan alınarak temizlendi ve sonrasında bertaraf işlemi gerçekleştirildi.

 

Ekipler, sivrisinek ve diğer haşerelerle mücadele konusunda vatandaşların desteğinin önemine ilişkin bilgiler vererek broşür dağıtımı da gerçekleştiriyor.

 

“1450’den fazla larva üreme noktası tespit edildi”

 

Ataşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Necati Bozkurt, “Ataşehir Belediyesi ve İBB Sağlık Daire Başkanlığıyla birlikte İstanbul’a örnek olacak bir proje çalışmasına başladık. Farklı bir uygulama yöntemiyle, sivrisinek popülâsyonunun minimum düzeye indirilmesini hedefliyoruz. Özellikle kültürel mücadele yöntemiyle, başarı elde edeceğimize inanıyoruz. Kimyasal yöntemlere başvurmadan, halkımızın sağlığını korumak için durgun su ortamı olan 1457 larva üreme noktalarını tespit ettik” dedi.

 

Etkili ve ekonomik bir larva mücadelesi için tüm kurum ve kuruluşlarla birlikle halkın da mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Bozkurt, “İnsan sağlığını tehdit eden ve bulaşıcı hastalık taşıyan her türlü kemirgen, uçkun ve haşereye yönelik çalışmalarımız ve hizmetlerimiz tüm mahalle ve sokaklarımızda düzenli aralıkla yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.