8 Nisan 2023 17:50

Ataşehir’de çevre farkındalığı devam ediyor

Ataşehir Belediyesi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterecek ‘İstanbul İnovatif Çevre Eğitim Merkezi Projesi’nin bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

Ataşehir’de çevre farkındalığı devam ediyor

Ataşehir Belediyesi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösterecek ‘İstanbul İnovatif Çevre Eğitim Merkezi Projesi’nin bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

Proje ortağı olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Koç Sarı’nın konuşmacı olarak katıldığı ve dün saat 10.00’da yürütülen toplantı, Ataşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlendi. Ataşehir’de bulunan ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan idarecilerin ve konu ile ilgili çalışmalardan sorumlu öğretmenlerin davet edildiği toplantıda; merkez kapsamında yürütülecek olan STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitimine yeni bir boyut eklenmesiyle ortaya çıkan E-STEM (çevre eğitimi-fen, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitimleri, öğrenci düzeyine göre belirlenen, yağmur suyu hasadı, yenilenebilir enerji sistemleri, akuaponik sistem, kompostlama ve organik tarım gibi uygulamalar ile sürdürülebilir yaşamın yenilikçi örneklerini barındıran eğitim modülleri tanıtıldı.

Merkezde interaktif eğitimler verilecek

Ataşehir Belediyesi İnovatif Çevre Eğitim Merkezi’nde çocuklar ve gençler başta olmak üzere aylık programlar dahilinde interaktif çevre eğitimleri ve bilinçlendirme çalışmaları verilecek, açık ve kapalı çevre atölyeleri düzenlenecek. Merkez ve E-STEM atölyelerinin kurulması ile çocuklara ve gençlere uygulamalı bir çevre eğitimi imkanı sunulacak projede; çevresel farkındalıkların artırılması ve çevre sorunlarının çözüm için çalışmalar yapılacak.

Ortaokul ve lise öğrencilerine hizmet verecek

Merkezde, ekosistem ve biyolojik çeşitlilik, çevre, su, toprak, hava, enerji, atık yönetimi, sebze ve meyve yetiştiriciliği gibi pek çok konuda çevreci uygulamalar yapılacak. Merkezde ayrıca çevre konulu söyleşiler, toplantılar düzenlenecek. İnovatif Çevre Eğitim Merkezi, fikir ve bilgi paylaşımlarının yapılacağı sürekli dinamik ve yaşayan bir alan olarak 10-17 yaş aralığındaki ortaokul ve lise öğrencilerine hizmet verecek.

Proje kapsamında, sürdürülebilir yaşam ve çevre sorunları hakkında bilgi birikimi, farkındalık kazanımları, doğayla olan bağların güçlendirilmesi ve çevre konularında STEM disiplinlerini bütünleştirme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.