15 Nisan 2022 14:08

Ataşehir’de ibretlik iftira ve gerçekler!

Ataşehir’de geçtiğimiz yılın Ocak ayında gerçekleşen, 15 katlı binanın 14’üncü katında çıkan yangının aslı ortaya çıktı.

Ataşehir’de ibretlik iftira ve gerçekler!

Ataşehir’de evinde çıkan yangında koli bandı ile elleri ve kolları bağlanmış şekilde bulunan Alev Ş.’nin eski sevgilisine iftira attığı ortaya çıktı. Eski erkek arkadaşına attığı suçlamaların asılsız olduğu ve yangını kendisinin çıkardığı öğrenilen Alev Ş. hakkında 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Eski erkek arkadaşına attığı suçlamaların asılsız olduğu ve yangını kendisinin çıkardığı öğrenilen Alev Ş. hakkında 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alınan yangında, Alev Ş. elleri, kolları ve ağzı koli bandı ile bağlanmış bir şekilde yanan evin içerisinde bulunmuştu. Alev Ş., yangının eski sevgilisi tarafından çıkarıldığını ve yangını çıkarmadan önce kendisinin elleri, ayakları ve ağzını koli bandıyla bağladıktan sonra evi ateşe verip olay yerinden ayrıldığını iddia etmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından ise bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Yangın, Saat 19.30 sıralarında Mevlana Mahallesi Hüseyin Ağırman Sokak'ta site içerisinde bulunan 15 katlı binanın 14 katında çıktı.

“Soruşturma Alev Ş.’nin şikayeti üzerine açıldı”

Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin Alev Ş.’nin şikayeti ile başladığı, olay tarihindeki ifadesinin de bulunduğu belirtildi. Alev Ş. olay gününde erkek arkadaşı Emre Y.’nin evine bir miktar alkollü bir şekilde geldiğini daha sonrasında da tartışmalarının alevlenerek kavgaya dönüştüğünü dile getirdi.

Daha sonrasını hatırlamadığını da belirten Alev Ş., “Gözümü açtığımda apartman boşluğunda olduğundaydım, evimden dumanlar çıkıyordu, Emre Y.’nin benim ellerimi, kollarımı ve ağzımı bantlayarak evimi ateşe verdiği anı şu an hatırlamıyorum. Şu an hafızam gidip geliyor. İyileştikten sonra ek ifade verebilirim. Emre Y.’den şikayetçiyim” dedi.

“Birkaç ay önce sinir krizi geçirip kendi bileklerini kesmişti”

Şüpheli olarak soruşturulan Emre Y., suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, Alev Ş.’nin birkaç ay önce sinir krizi geçirip bileğini kestiğini iddia etti. Alev Ş.’nin psikolojik sorunları olduğunu düşündüğünü belirten Emre Y., “Ben olay günü saat 17.00 sıralarında Alev’in ikametinden ayrıldım. Ellerini kollarını bağlamadım. Evi ateşe vermedim” dedi.

“Elleri ve ayakları rahatlıkla çözülebilirdi, bilinci de tam kapalı değildi”

İddianamede olay yerinde görevli olan itfaiye personeli İ.G. ve F.D.’nin, tanık olarak ifadeleri yer aldı. İ.G. ifadesinde, Alev Ş.’nin elindeki ve ayağındaki bantların rahatlıkla çözülebilecek bir şekilde bağlandığını ve bilincinin tam kapalı olmadığını söyledi.

İtfaiye ekipleri, yanan dairenin içerisine girerek elleri, ayakları ve ağzı koli bandıyla bağlı olduğu halde mahsur kalan Alev Ş.'yi kurtardı.

“10 yıllık itfaiyeci: Bu yangın biz gelmeden maksimum 5 dakika önce çıkmıştır”

Yangının neden çıktığını anlayamadıklarını belirten İ.G., “Ben 10 yıllık itfaiye memuruyum, düzenli eğitim alıyoruz. Bu yangının biz gelmeden maksimum 5 dakika önce çıktığını söyleyebilirim” dedi. A.Ç. ise ifadesinde, ”Olaya ilk müdahale eden ekipte bulunmuyordum ancak içerde bulunan bayan içerden çıkarken ellerindeki, ayaklarındaki ve boynundaki bantların çok rahat bir şekilde çıkartıldığını gördük. Sıkı sıkıya kesinlikle bağlı değillerdi” şeklinde konuştu.

“Aynaya yangın çıkarsa nasıl kaçarız yazmış”

Apartman sakini olan N.Ö.’nün ifadesine göre Alev Ş., yangın çıkmadan 4 gün önce binanın girişinde bulunan aynaya “Yangın çıksa biz nereden kaçacağız” şeklinde bir yazı astığını gördüğünü belirtti.

“Emre Y. evi 3 saat önceterk etmişti”

Güvenlik kamerası görüntülerine göre şüpheli Emre Y.’nin yangın çıkmadan 3 saat önce binadan ayrıldığı tespit edildi. Yangının 19.21’de çıktığı ve yangına müdahalenin ihbardan yaklaşık 8 dakika sonra yapıldığı iddianamede hatırlatıldı.

“Suçlamalar düşürüldü”

Alev Ş.’nin ellerinin ve ayaklarının çok gevşek bir şekilde, herhangi bir insanı zapt etmesi mümkün olmayacak şekilde bağlandığı yer alan iddianamede, Alev Ş.’nin yaklaşık 3 saat boyunca evinde yalnız kaldığının da altı çizildi. Alev Ş.’nin iddialarının asılsız olduğu ve gerçekleşmiş olmasının mümkün olmadığının belirtildiği iddianamede, Alev Ş.’nin yangını kendisinin çıkardığı ve bu suçu uydurduğu değerlendirmesi yapıldı. Emre Y. hakkındaki ‘Yangın çıkartarak kasten öldürme’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarının da düşürüldüğü belirtildi.

“Yangından sonra psikolojik tedavi altına alındı”

Alev Ş.’nin ‘Yangın çıkararak genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması’ ve ‘Suç uydurma’ suçlarından 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Yangın sonrasında Alev Ş.’nin cinayet işleme düşüncesi anlamına da gelen ‘homisid’ davranışları nedeniyle de Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

“Kendi onayı alınmadan hastaneye yatırıldı”

Psikiyatrik rahatsızlığı nedeniyle kendisi ve toplum için tehlike oluşturduğu ve başka şekilde korunamayacağı değerlendirmesinin yapılmasıyla kendi rızası olmadan hastaneye yatırıldığı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.