15 Ocak 2022 15:37

Ataşehir’de imar tartışmaları: İmarı kim çıkardı?

Ataşehir’in imar planları İBB meclisinden geçti. Peki Ataşehir’de imarı hangi siyasi parti çıkarttı?

Ataşehir’de imar tartışmaları: İmarı kim çıkardı?

İBB Meclisi’nden Ataşehir’in 6 Mahallesini yakından ilgilendiren kararlar geçti. Mustafa Kemal, İnönü, Aşık Veysel, Küçükbakkalköy, İçerenköy ve Kayışdağı Mahalleleri 1/5000’lik nazım imar planları İBB Meclisi’nde onaylandı.

İBB Meclisinde gece 03:00’a kadar uzayan toplantılar sonrasında, Ataşehir halkı uzun süredir beklediği imarına kavuşmuş oldu.

AK Parti cephesi ne düşünüyor?

İBB Meclisi’nde ve İmar komisyonunda çoğunluk AK Partili Meclis Üyelerine ait. Yani AK Partili Meclis Üyelerinin onayı olmadan, meclisten hiçbir karar çıkamaz. Telefonla ulaştığımız AK Parti Ataşehir’in önde gelen isimleri, gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptılar. İsmail Erdem’in tecrübesine ve siyasi olgunluğuna vurgu yapan AK Partililer, “İsmail Başkanımız aylardır İBB ile mekik dokuyor. Meclis çoğunluğu zaten bizde. İsmail Başkan Ataşehir’e kazanımlarla geldi ve yapıcı siyasetle çözümler üretiyor. İsmail Başkanımız Ankara’da üst düzey isimlerle sık sık görüşmeler yapıyor, sorunları aktarmak ve çözmek için” ifadelerini kullandılar.

CHP cephesi ne düşünüyor?

Ataşehir’de basınla bir araya gelmeyen tek siyasi parti olarak CHP İlçe Başkanlığı dikkat çekiyor. Basın açıklaması yerine sosyal medya açıklaması yapan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, “Bunca zamandır Ataşehir’in imarını siyasi olarak engellemişler ve istenilirse çözüm bulunabiliyormuş. İnsanların mülkiyet hakkını ucuz siyasete alet etmeyelim” ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan CHP’li isimler ise, “25 yıldır İstanbul’u aynı zihniyet yönetti. Aynı zamanda uzun yıllardır iktidar olarak yetki makamındalar. Yetki kendilerindeyken neden imarı çıkarmadılar? Meclis çoğunluğu kendilerinde diye imarı biz çıkarttık diyorlar. İmar çıkmasın diye oy vermeyedebilirdik diyecek konuma geldiler. Zaten 25 yıldır imarın neden çıkmadığını Ataşehirliler biliyor” ifadelerini kullanıyorlar.

Peki Ataşehir halkı ne düşünüyor?

İmarın çıkması, bugüne kadar neden çıkmaması, imarın çıkmasında asıl etkinin kimde olduğu konusunda Ataşehir halkı ne düşünüyor? Ataşehir Aktüel Haber olarak sosyal medya hesapları üzerinden bizler soracağız, Ataşehir halkı cevaplayacak. Vatandaş yorumları 1 Şubat tarihinde gazetemizde ve haber sitemizde yer alacak.