27 Ağustos 2023 16:38

“Ataşehir’de okul kayıtları 120 bin liraya çıktı”

Devlet okullarında ‘bağış’ adı altında yasa dışı kayıt parası alan okullar bu senede gündem oldu.

“Ataşehir’de okul kayıtları 120 bin liraya çıktı”

Devlet okullarında yıllardır düzen değişmiyor. ‘Bağış’ adı altında yasa dışı kayıt parası almaya devam eden okul müdürleri hakkında kimi zaman yasal işlem başlatılsa da yeterli değil. Bazı veliler, çocuklarını adrese dayalı kayıt yerine seçtiği okula yazdırmak istemesi bağış miktarını epeyce yükseltiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların yasa dışı kayıt parası almalarına karşın sessiz kalması okul müdürlerinin işine geliyor. Bu doğrultuda okul müdürleri istedikleri ücretleri velilelerden isteyebiliyorlar.

Okul müdürlerinin yasa dışı kayıt parası almalarına isyan eden Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz, bu sorunun her yıl gündeme geldiğini ancak çözümü için adım atılmadığını kaydetti. Yılmaz, “Kimi okullarda 5-10 bin kimi okullarda 50-100 bin lira bağış isteniyor. Duyumlarımıza göre Ataşehir’de okul kayıtları 100- 120 bin liraya kadar çıkmış durumda” dedi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geçen yıl temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Okullarımızın ihtiyacını devlet karşılıyor. Kayıt yapmakla bağış arasında hiçbir ilişki yok ama isteyen velimiz, bağış yapabilir. Tüm vatandaşlarımız çocukları ek ücret ödemeden okullara kayıt yapabilecekler” demişti. Eğitimcilere göre ise bağış adı altında toplanan ücretler, devletten yeterli eğitim ödeneği alınamaması nedeniyle isteniyor.

Cumhuriyet’ten Eylül Aksoy’un haberine göre, Okul idarecileri ise istenen bu bağışın devletin ödeneklerindeki yetersizlik nedeniyle temizlik personeli, güvenlik, kırtasiye malzemelerinin temini için kullanıldığını belirtiyor.
Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, bu sorunun her yıl gündeme geldiğini ancak önüne geçilmesi için bir adım atılmadığını ifade ederek “İstenilen kayıt ücretlerinin okulların konumu ve niteliği itibarıyla değişiyor. Bostancı bölgesi için 50-60 bin liralar telaffuz ediliyor. Ataşehir’de ise okul kayıtlarının 100-120 bin liralara kadar çıktığı söyleniyor. Durumu meşrulaştırmak için ‘bağış’ diyorlar ama biz biliyoruz ki bu paralar okula kayıt için. Bu durum anayasaya aykırı” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuya ilişkin uyguladığı politikanın çok tutarlı olmadığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bu iş çığrından çıkmış durumda. Topluma okullarda bağış adı altında kayıt parası alınmasının yasak olduğunu söylüyorlar ama bir yandan da okullara yeteri kadar bütçe verilmediği için okullara kendi imkânları doğrultusunda bütçe oluşturması gerektiğini söylüyorlar. Dolayısıyla okullar da kayıt dönemlerinde bu bütçeyi velilerden alıyor. Buradaki en büyük sorun okullara yeterli ödenek ayrılmaması. Okullar kendi bütçelerini denkleştiremeyince de velilerden aldıkları kayıt ücretleriyle açığı kapatmayı düşünüyorlar.”