10 Şubat 2024 12:46

“Ataşehir’e 80 bin metrekarelik yeşil alan”

CHP Ataşehir Belediye Başkan adayı Onursal Adıgüzel, Ataşehir Atatürk Mahallesi’nde bulunan 70 site yöneticisi ile bir araya geldi.

“Ataşehir’e 80 bin metrekarelik yeşil alan”

Adaylığının açıklanmasıyla birlikte çalışmalara hızla start veren CHP Ataşehir Belediye Başkan adayı Onursal Adıgüzel, Ataşehir’deki site yöneticileri ile buluştu. Toplantıya katılan tüm site yöneticileri ile tek tek ilgilenen Onursal Adıgüzel, sizleri görünce daha mutlu oluyorum ifadelerini kullandı.

“80 bin metrekarelik yeşil alan yapılacak”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Kozyatağı Metro alanını ziyaret ettiklerini belirten Adıgüzel, “Bu alanda 80 bin metrekarelik yeşil alan projesi yapılacak. İBB Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu projeye onay verdi. 1.000 araçlık yer altı otoparkı, yine sosyal yaşam alanları kurulacak. Yerin üstündeki alanda ise sosyal alanlar, yeşillikler ve ferah bir görüntü olacak. Daha yaşanabilir Ataşehir için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sosyal tesisler yapacağız”

Belediye Başkanımız Battal İlgezdi güzel hizmetler yaptı, bizim de bu hizmetleri arttırmamız lazım ifadelerini kullanan Onursal Adıgüzel, Atatürk Mahallesi özelinde bazı düşüncelerini paylaştı. Adıgüzel, “Atatürk Mahallesi hepimizin imrendiği bir mahalle. Atatürk mahallemiz görece daha yeşil. Ama burada da yeşil alan ihtiyacı var. Atatürk Mahallesi’nin parkları daha kullanışlı hale getireceğiz. İşgaller ve park sorunu var bunları biliyorum. Bunlara da çözümler üretiyoruz. Kamucu bir belediyecilik anlayışımız olacak. Burada sosyal tesisler yapacağız. Herkesin gelir durumu belli. Bizler uygun fiyatlarla kaliteli hizmetler sunacağız. Sosyal tesislerimizi Ataşehir ile buluşturmak istiyoruz. Bu buluşmamızı birkaç ay sonra o tesislerimizde yapmak istiyoruz. Birkaç lokasyon belirledik. Kültür merkezlerimizi arttıracağız” dedi.

“Trafik sorunu için bilimsel çalışacağız”

Daha modern daha yaşanabilir bir kent hayal ettiklerini belirten Onursal Adıgüzel, “Atatürk Mahallesi’nde hem yaya olarak yaşanabilir bir kent, hem de  bisikletlerin sürülebileceği bir kent inşa edeceğiz. Trafik sorunu için bilimsel çalışacağız, çözümlerimiz var. Uydudan aldığımız datalarla, HTS kayıtlarıyla burada neden trafik olduğunu anında tespit edip İBB ile işbirliği içinde bu planları hızlıca hayata geçireceğiz” dedi.

Konuşmasına devam eden Adıgüzel, “Deprem bu kentin en önemli sorunu. 6 Şubat günü sosyal medya hesabımızdan depremle ilgili projelerimizi paylaştık. Diğer projelerimizi Mart ayının başında büyük bir lansmanla tanıtacağız. Deprem bilim kurulu oluşturma çabamız var. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Hikmet Karaman hocamla çalıştık. Ataşehir’de yapı durumlarını ortaya çıkardık. Yapıların yerinde incelenmesi, çıkan envanter ile anında harekete geçeceğiz. İstiyoruz ki Ataşehir Belediyesi’nin de Kentsel Dönüşüm Şirketi olsun. Ruhsat süreçlerini hızlandırılalım. Diğer mahallelerimizde de bu konuda adım atacağız. Bazı firmaların vatandaşlarımızı mağdur ettiğine şahit oluyoruz. O mahallelerimize danışma ofisleri kuracağız. Binaları dayanıklı hale getirmemiz gerekecek” dedi.

Adıgüzel, “Sanatsal, kültürel, sosyal bir faaliyet yapacaksak Muhtarımız ve sizlerle buluşup birlikte karar vereceğiz. Bu kenti birlikte ortak akılla yöneteceğiz. Daha mutlu, daha yeşil Ataşehir için birlik ve beraberliğimizle proje odaklı hareket edeceğiz. Ataşehir herkesin yaşamak istediği bir şehir. Kent aidiyetinin oluşması, kent kültürünün oluşması için yoğun çalışacağız. Kültürel merkezler, dijital merkezler inşa edeceğiz. Ataşehir hal alanı olmak üzere finans şehirin yükünü çekiyor. Trafik başta olmak üzere bölgedeki kiralara kadar hayat olumsuz etkileniyor. Biz bu sorunları bertaraf etmek ve bu durumdan faydalanmak üzerine projeler inşaa ediyoruz. Bu ilçeyi markalaştıracak adımlar atacağız. Finans sektörünün yan sektörlerine yönelik bölgeyi çekim merkezi yapmak istiyoruz. Niye? Bu şehrin yükünü bu kadar çekiyorsa Ataşehir, bu ilçedeki gençlerimiz de bu alanlardan faydalanmalı. Vatandaşların buralardan pay almasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Adıgüzel, “17 Mahallenin tamamına kreş yapmak istiyoruz. Sosyal yardıma muhtaç olan her vatandaşımızın yanında olmak istiyoruz. Otizmli aileleri görüyoruz, engelli ailelerimizi görüyoruz. Bir engelli merkezimiz olsun diyorlar. Çok haklılar. Sokak canlıları üzerine de çalışacağız. Kadın sığınma evimiz olmalı. Pandemide kapatıldı, hızlıca açılmasını sağlayacağız. Yurdumuz kapatılmış. Sizin vergilerinizle Ataşehir Belediyesi’nin bir yurdu olsa ve öğrenciler faydalansa siz de çok mutlu olursunuz. Ayrıca Ataşehir Kart üzerine çalıştık. Sosyal ve sanatsal faaliyetler olmak üzere, belediye hizmetlerinden ve tesislerinden indirimli faydalanılacak bir sistem oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan site yöneticilerinin tüm sorularını içtenlikle yanıtlayan Adıgüzel, katılımcılara teşekkür etti.