18 Ocak 2022 02:49

Ataşehirli başı sıkışınca Abdullah der!

Ataşehir sonradan kurulmuş bir ilçe olmasına rağmen, ilçe ruhunu oluşturmayı başarabiliyor.

Ataşehirli başı sıkışınca Abdullah der!

İstanbul’un birçok ilçesinde semtler mevcut. Semtlerde ise o semtlerin kültürleri, argoda ise raconları vardır. Eskiden kabadayıları meşhur bu semtlerin, şimdiki adıyla ağabeyleri var. Her ne kadar ekonomik ve teknolojik gelişmeler semt kültürünü yok etmeye yüz tutsada, uyuşturucu ve bağımlılık bu kültürü olumsuz etkilesede; bu ruhu korumak aynı zamanda komşuluğu da korumak olarak adlandırılıyor.

Ataşehir’in bir yanı yaprak döküyor bir yanı bahar bahçe!

Ataşehir sonradan kurulmuş ve 2009 yılında ilk Belediye seçimlerini görmüş bir ilçe. Bir yandan Aşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahallesi gibi eski adıyla 1 Mayıs Mahallesi; bir yanda ise rezidanslar. Bir yanda emek, alın teri, gecekondu ama komşuluk diyen varoşlar; diğer yanda ise lüks AVM’ler ve sermaye. Kültürel farklılıklar oldukça fazla olmasına rağmen Ataşehir gerçek bir ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Ataşehir’in de akil insanları var!

Ataşehir’de semt kültürü olmasada;  ilçede sözüne güvenilir, kitleleri sürükleyebilen akil insanlar var. Bunlardan bazılarıda bağımsız olarak seçilen ve tabandan gelen Muhtarlar. Ama bu Muhtarlardan bir tanesi var ki adeta efsaneleşti.

Ataşehir’de bir marka: Sokaklardan siyasete…

Sokaklarda büyüyen ve sokaklardan hiç kopmayan bir isim Abdullah Der… Esatpaşa Mahallesi’nde oldukça sevilen ve bu sevgiyi Esatpaşa Spor Kulübü Başkanlığıyla taçlandıran; spordan siyasete toplumun her kesimine dokunabilen bir isim oldu Abdullah Der. Yoğun baskılardan sonra 2004 yılında medeni cesaretini ortaya koyarak Esatpaşa Mahallesi Muhtar Adayı olan Başkan Der, halkın teveccühü ile 5 yıl Muhtarlık görevine layık görüldü. 2009 yılında Ataşehir Belediyesi’ne CHP’den Meclis Üyesi Adayı olan Başkan Der, yaptığı tercih ile Ataşehir’in yörüngesini belirleyen isim oldu. Bu ağırlık, uzun bir süredir Belediye Başkan Yardımcılığı göreviyle Abdullah Der’in omuzlarında…

Varsa cebinden, yoksa gönlünden!

Ataşehir’de oldukça geniş bir tabanı bulunan Abdullah Der için en çok söylenen söz, “Varsa cebinden, yoksa gönlünden verdi” cümleleri oldu. Abdullah Der’i yakından tanıyanlar ise Başkan Der’i şu şekilde anlatıyor: Söz vermemeye özen gösterir ama söz verirse kesinlikle tutar. Belki söylediği cümleler hoşunuza gitmez ama asla gereksiz umut vermez, yalan söylemez. O da insandır kalp kırabilir ama muhakkak o gönlü almanın bir yolunu bulur. İdeolojik olarak sağlam temellerle kendisini donatsada, fikrinden taviz vermeden farklı fikirli insanların gönlüne hızlıca girebilir. Cemevinde ki Kamber dede içinde, Camide ki Hacı Ahmet dede içinde “Bizim Abdullahtır Abdullah Der.”

Ataşehir’de başı sıkışan ilk Abdullah der!

Abdullah Der düz ve samimi bir isim olarak dikkat çekiyor. Kendisine ulaşmak isteyenler aracılarla ulaşmıyor, doğrudan ulaşabiliyor. Makam odası yoğun ziyaretçi akınına uğrarken, telefonları ise hiç susmuyor. Karakoldan adliyesine, elektrik faturasından doğalgaz faturasına Ataşehir’de başı sıkışan ilk Abdullah der! Varsa cebinden veren Abdullah Der yoksa eşinin dostunun kapısını çalar ve vatandaşların mağduriyetlerini giderir.

Battal İlgezdi ve Abdullah Der dostluğu!

Ataşehir’de bir tane Belediye Başkanı var. O da Ataşehir’in kurucu Belediye Başkanı Battal İlgezdi.  Abdullah Der’e siyasi hasımlık yapanlar sık sık Başkan İlgezdi’yi Abdullah Der’e karşı doldurur, bu da ilçe kulislerinde yayılır. Başkan Battal İlgezdi’ye kızanlar ise sık sık Abdullah Der’in yanına gider ve onu belirli bir yöne çekmeye çalışırlar. Geçen onca seneye rağmen İlgezdi – Der ikilisinin arasına kimse giremedi, girdiğini zannedenler ise yaya çıktı. Çünkü İlgezdi ve Der akraba olmasalar dahi “aralarında akrabalıktan öte bir bağ var.” Bu bağ bir gün siyaset bitse bile uzun yıllar devam edecek gibi…

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der’in paylaştığı şu cümle durumu özetler gibi… “Yüreğimizin baktığı yere sırtımızı döneriz.”