19 Mart 2022 14:55

Ataşehirli İlçe Başkanları Belediyedeki soruşturma için ne dedi?

Ataşehir Aktüel Haber, Ataşehir siyasetinin nabzını tutmaya devam ediyor.

Ataşehirli İlçe Başkanları Belediyedeki soruşturma için ne dedi?

Ataşehir Belediyesi’nde İçişleri Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin denetimi hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cenan Arslan 2 aylığına görevden uzaklaştırılırken, sözleşmeli personel olan İmar ve Şehircilik Müdürü Ayşegül Gültekin ise görevden alındı.

Ataşehir Aktüel Haber olarak Ataşehir’i yakından ilgilendiren görevden almalarla ilgili İlçe Başkanlarına ulaştık ve haber yapmak amacıyla demeçlerini istedik. Aldıkları oy ve seçime girmeyen partilerin alfabetik sıralamasına göre o açıklamaları yayınlıyoruz.

Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı İsmail Erdem:

Ataşehir Belediyesi’nde neler oluyor? 13 yılı geride bırakan Ataşehir Belediye yönetimi halka hizmet noktasında halkımızın beklentilerine maalesef cevap veremediği gibi 13 yıl içerisinde, Belediye yönetim olarak büyük zaafiyetler gösterdiklerine şahit oluyoruz.

Belediye kanunu açıktır belediye yönetiminin yetkileri madde madde yazılıdır belediye kanunun da… Ne acıdır ki Ataşehir belediye yönetimi ilçe sınırları içerisinde hukuka uymayan bir çok eyleme seyirci kalmış, özellikle de kaçak inşaat yapım işlerini, imarların geç çıkarılması ve çıkarılmamasıyla beraber bazı şeyleri teşvik etmiştir. Elbette hukuka aykırı davranışların kanunlar çerçevesinde değerlendirilmesi mukadderdir. İmarla ilgili çıkan yolsuzluklar ve dedikodularıda Ataşehir ilçe sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından bilinen gerçeklerdi. Belediye yönetimi her şeyin bir bedeli olduğunu bilmeliydi. Yönetim zaafiyetlerinin olduğu bilinen bir gerçektir. Burada da devletin idari makamları elbette gereğini yapacaklar.

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Sadun Bizel:

Ataşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan denetleme neticesinde Belediye Başkan Yardımcısı Cenan Arslan 2 aylık süre ile görevden uzaklaştırılmıştır. Bu konu ile ilgili olarak hukuki süreç başlamıştır. Biz de bu hukuki süreci yakından takip ediyoruz.

İYİ Parti İlçe Başkanı Mert Kar:

Görevden alınan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cenan Arslan’ın İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişler tarafından yapılan soruşturmada görevden uzaklaştırıldığı tarafımızca bilinmekte olup, soruşturma kapsamının içeriğini bilmemekle beraber bu açığa alınmanın bir mahkeme kararı olmadığını, sadece İçişleri Bakanlığı’nın görevlendiği müfettişlerin görüşlerine istinaden soruşturmanın selahiyeti için görevinden 2 ay uzaklaştırıldığı bu soruşturmanın en kısa sürede tamamlanacağı ve Sayın Cenan Arslan’ın aklanıp tekrar görevine iade edileceğini ümit ediyorum.

Saadet Partisi İlçe Başkanı Metin Bayraktar:

Soruşturmanın kapsamı nedir? Suç var mıdır? Açıkçası soruşturma tamamlanmadan bir açıklama yapmanın uygun olmadığını düşünüyorum. Sonuçlandığında açıklamamızı yapacağız.

Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Hamit Bölükbaşı:

Her kim görevini kötüye kullanıp makamını ve mevkisini vatandaşlarımızın değilde birilerinin veya kendi menfaatleri doğrultusunda kullanıyorsa, cezasınıda çekmesini bilecek. Eğer suçsuzsa da özür dilenip göreve iade edilmesi, suçsuzluğunun yerel basın yoluyla vatandaşa duyurulup temize çıkarılmalıdır.

Demokrasi ve Atılım Partisi İlçe Başkanı Barış Yılmazkaya:

Konunun içeriğine çok vâkıf değilim. Soruşturma bitene kadar konuşmayı düşünmüyorum.

Gelecek Partisi İlçe Başkanı Av. Onur Sönmez:

Konuyu takip ediyorum fakat şuan soruşturma devam ettiği için soruşturma bitene kadar herhangi bir yorum yapmayacağım.

Türkiye Değişim Partisi İlçe Başkanı Mustafa Kemal Aktürk:

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cenan Arslan’ın İçişleri Bakanlığı tarafından 2 aylığına görevden uzaklaştırıldığını öğrendim. Ataşehir’in bu ve benzeri konularla gündeme gelmesi gerçekten çok üzücü. Çok farklı iddialar mevcut. Asıl açıklama yapması gerekenin, toplumu bilgilendirmesi gerekenin Ataşehir Belediye Başkanı Sn. Battal İlgezdi olması gerektiğini düşünüyorum. Ortada suç varsa cezalarını çekmelerini, eğer yok ise iadeyi itibar yapılarak görevlerine geri dönmelerini diliyorum.