16 Eylül 2022 20:14

Başkan İlgezdi yerel basınla buluştu

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir’in yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaptıkları ve yapacakları projeleri değerlendirdi. Bunu yanı sıra yerel basın mensuplarının sorularına da cevap verdi.

Başkan İlgezdi yerel basınla buluştu

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi pandemi nedeniyle uzun süredir bir araya gelemediği basın mensuplarıyla yeniden toplantı düzenledi.

Ataşehir Belediye Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan İlgezdi; 17 mahallenin güncel sorunlarıyla ilgili basın mensuplarına detaylı bilgiler aktardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili tüm kurumlarla iş birliği içerisinde her mahallenin yaşadığı sorunlara yönelik çözüm ürettiklerinin altını çizdi.

Basın toplantısına Ataşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Battal Sarıkaya ile çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Yapılan çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Başkan İlgezdi, Ataşehir Belediyesi’nin bir klasiği haline gelen Kardeş Kültürlerin Festivali hakkında da konuştu. İlgezdi, “Festivalimizi, yedinci kez İstanbullularla buluşturmaya hazırlanıyoruz. Dopdolu bir programa ev sahipliği yapacak olan Festivalimiz, 16 Eylül Cuma günü saat 19.30’da Örnek Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’nda müzikseverlerle buluşacak. Toplumun takdir ettiği sanatçılarımızı Ataşehirimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Ataşehir’in kronik sorun haline gelen imarlarla ilgili de konuşan Başkan İlgezdi, “ İmar sorunlarıyla ilgili daha önce Büyükşehir’e gitmiştik. Maalesef çözülmemişti. Şimdi Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ve diğer siyasi partilerin desteğiyle sorunları çözüme kavuşturuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başkan İlgezdi, “İçerenköy Mahallesi’nin 1/5000’lik planları yapıldı. 1/1000’lik planlarını da şimdi biz yapıyoruz. İtirazlar vardı şimdi onlar da bitti. Birinci etabı yaptık. Kasım sonuna kadar İçerenköy’ün komple planları yapıp Büyükşehir’e göndermek istiyoruz. Çünkü İçerenköy Mahallesi İstanbul’un en büyük mahallesi. Burada hata yapma şansımız yok. 1/1000’lik planlarda bir hata yaparsınız bunun geri dönüşü olmaz. Bu planların çözülmesinde bütün siyasi partilerin emeği ve desteği vardır. Planlarımız Büyükşehir’den oy birliğiyle geçti. Tüm partilerin Belediye Meclis üyelerine ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Yenisahra ve Barbaros’un sorunları çözülmeli”

Yenisahra ve Barbaros Mahalleleri’nin imar sorunlarının da çözüme kavuştuğunu vurgulayan İlgezdi, “Vatandaşımıza imar durumları çıkmadan, arsanızı müteahhitlere vermeyin demiştik. Maalesef bu konu da mahalleli mağdur oldu. Daha fazla vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Önümüzdeki ay bölgelerle ilgili planlar kısmen meclisten geçiyor. Yenisahra ve Barbaros altın değerindedir. Bu bölgeye biliyorsunuz ki Finans Merkezi geliyor. Hem ulaşımla ilgili hem de barınma sorunları mutlaka Ataşehir’de çözülmelidir. Bir an önce bu sorunların çözüme kavuşup Yenisahra ve Barbaros’ta inşaat süreci başlamalıdır” açıklamalarında bulundu.

Başkan İlgezdi sonrasında Mustafa Kemal, Aşık Veysel, Yeni Çamlıca ve Ferhatpaşa Mahalleleriyle ilgili de sorunlara ve devam eden projelere dair bilgiler aktardı.

Türkiye’nin en büyük Atatürk Müzesi

Ataşehir’e adına yakışır şekilde Türkiye’nin en büyük Atatürk Müzesi’ni yapacaklarını söyleyen İlgezdi, “Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, değerlerinden, O’nun Cumhuriyetinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. O’nun bize gösterdiği yolda yürümeye devam ederek adını Ataşehir’de daima yaşatacağız. Gelecek nesillerimize bırakacağımız en anlamlı miraslarımız arasında yer alacak kütüphanemizin, bilgilerin ve fikirlerin üretilmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi açılıyor

İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi’nin söz verdikleri projelerden biri olduğunu kaydeden Başkan İlgezdi, ülke olarak ciddi bir ekonomik sıkıntıdan geçtiklerini belirterek şunları söyledi: “Tüm olumsuzluklara rağmen önümüzdeki yıl mayıs ayında kültür merkezini açıyorum. İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi tamamlandığında yalnız Ataşehir’in değil, İstanbul’un sayılı kültür merkezleri arasında yer alacak” dedi.

Etiketler: