24 Eylül 2022 19:55

Battal İlgezdi 4. döneme göz kırptı: 2. oldu!

SONAR Araştırma, büyükşehir ve diğer iller bazında belediye başkanlarının başarı oranlarını gösteren anketini yayınladı.

Battal İlgezdi 4. döneme göz kırptı: 2. oldu!

SONAR Araştırma’nın yürüttüğü araştırmada en başarılı CHP’li büyükşehir belediye başkan Özlem Çerçioğlu olurken AK Parti’de ise Mehmet Sekmen oldu.

1 Haziran 2022 ve 15 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılan araştırma, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak büyükşehir ilçelerinde gerçekleştirildi.

Çalışma, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Kocaeli, Mersin, Hatay, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Aydın, Tekirdağ, Denizli, Muğla, Eskişehir, Trabzon ve Erzurum’da yürütüldü.

Söz konusu araştırmada CHP ve AK Parti ayrı ayrı değerlendirildi.

CHP’li başkanlar arasında birinci sırayı yüzde 60.3’le Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu aldı.

Onu, yüzde 52.4’le İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yüzde 51.6’yla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip etti.

AK Parti’de ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen yüzde 55.7’yle birinci sırada yer aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yüzde 54.2’yle ikinci, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yüzde 50.4’le üçüncü oldu.

En başarılı ilçe belediye başkanı

İlçe belediyelerine gelindiğinde CHP’de en başarılı ilçe belediye başkanı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel oldu.

Yüzde 59.8’le birinci sırada yer alan Yüksel’i yüzde 56.3’le Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve yüzde 55.1’le Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi takip etti.

AK Parti’de ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) sıklıkla Ekrem İmamoğlu ve ekibiyle yaşadığı tartışmalarla gündeme gelen Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu yüzde 66.3’le birinci sırada yer aldı.

Onu, yüzde 63.2’yle Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve yüzde 61.4’le Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin izledi.