30 Mart 2022 10:59

Battal İlgezdi Başkan İmamoğlu’na kılıçları çekti mi?

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef mi alıyor?

Battal İlgezdi Başkan İmamoğlu’na kılıçları çekti mi?

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na meydan okuduğu sık sık kulislerde konuşuluyordu. Başkan Battal İlgezdi’nin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sorulan soruya verdiği cevap herkesi çok ama çok şaşırttı. O ayrıntı ise Ataşehir Aktüel Haber tarafından kaçmadı.

İBB ve terör soruşturması sorusu!

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye geçmiş dönemde hakkında başlatılan soruşturmalar ve tecrübeler hatırlatılarak, “İBB’de terör soruşturması başlatıldı. Siz ne düşünüyorsunuz?” sorusu soruldu. Toplantıda ki herkes Başkan İlgezdi’den sert bir dille, “Bu bir siyasi operasyondur. Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na dokundurtmayız” diye bir çıkış bekliyordu. Ya da daha basit bir geçiştirme de yapabilirdi. Fakat Battal İlgezdi öyle bir cevap verdi ki, Başkan Yardımcılarıda şaşırdı… Ataşehir Aktüel Haber olarak iz sürdük ve Başkan İlgezdi’nin ne demek istediğini araştırdık.

Battal İlgezdi ne dedi?

İçişleri Bakanlığı tarafından İBB’de başlatılan terör soruşturması ile ilgili ne düşünüyorsunuz sorusuna cevap veren Başkan Battal İlgezdi, “Ben bu işlere karışmıyorum. Bu devlet işidir. Onlar kendi arasında çözerler. Sıkıntı yok. Yani benim ilgi alanıma girmiyor. Sonuçta devletin görevi nedir? Bir eleman aldığında varsa bir sıkıntı, devlet gereğini yapar. Bizde sizin gibi izleyip görüyoruz, bir sorun varsa sorunu onlar kendi arasında çözerler” ifadelerini kullandı. Başkan İlgezdi’nin cevabı sonrası Başkan Yardımcılarının bakışları ise dikkatlerden kaçmadı. (Video kayıt 48. dakika)

Kulisler: Battal İlgezdi ne demek istedi?

Başkan Battal İlgezdi’ye yakın birçok kaynakla görüştük ve sorduk. Başkan Battal İlgezdi, böyle bir soruya neden böyle bir cevap verdi? Onlar kendi arasında halletsinler derken ne demek istedi? Çarpıcı kulis bilgilerine ulaştık. Kaynaklarımızdan bir isim, “AK Parti’nin yetki makamındaki etkin birçok ismi Trabzonlu. İBB Başkanı ve yetkili üst düzey isimler Trabzonlu. AK Parti içerisinde ki Trabzonlu yapı ile Ekrem İmamoğlu ekibinin arasının iyi olduğunu düşünüyor ve ondan dolayı ben onların arasına girmem cümlesini kullandığını biliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir diğer kaynağımız ise, Başkan Battal İlgezdi’nin İBB’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevi için teyzesinin oğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu için lobi yaptığı fakat kabul edilmediği için içerlediğini ifade etti. Deniz Kutlu’nun yerine kardeşi Ediz Kutlu’nun İBB’de yükseltildiği fakat bunun yeterli olmadığını düşündüklerini ifade etti.

İlgezdi – İmamoğlu krizi ilk kez gündeme gelmiyor. CHP Ataşehir örgüt toplantısında Ekrem İmamoğlu eleştirileri damga vurmuştu. Burada konuşma yapan Başkan Battal İlgezdi’nin, “Bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu” söylemleri ise 4. dönem Belediye Başkan Adaylığı stratejisi olarak değerlendirildi.

Ekrem İmamoğlu kimi mutlu etsin?

Bir taraftan seçimler iptal edilince hakkı gasp edilen, herşeye zam gelirken kendisine zam yaptırılmayan, her türlü iç ve dış engellemelerle karşı karşıya bırakılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; bir yanda ise siyasi çıkarı uğruna herşeyi mübah gören iç ve dış etkenler… Ataşehir’in imarını çıkarırken hiçbir siyasi denge gözetmeyen, pazarlığın içinde olmayan Ekrem İmamoğlu, bunun reklamını yapmayan da Ekrem İmamoğlu…