21 Temmuz 2022 16:51

Battal İlgezdi’nin koltuğu halasının oğluna mı kalacak?

Ataşehir’in kurucu ve mevcut Belediye Başkanı Battal İlgezdi koltuğunu koruyabilecek mi?

Battal İlgezdi’nin koltuğu halasının oğluna mı kalacak?

2009 yılında Ataşehir’in kurucu Belediye Başkanı olan Battal İlgezdi, 2017 yılında görevden uzaklaştırılmıştı. İktidarda AK Parti olmasına rağmen hızla görevine geri dönen Başkan İlgezdi, 2019 seçimlerini kazanarak yeniden Belediye Başkanı seçilmişti.

İtibar denilerek aday yapılmış!

Ataşehir, Bakırköy ve Maltepe ilçelerinin aday belirleme yetkisini alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , iade-i itibar diyerek 3. döneminde yeniden Başkan Battal İlgezdi’yi aday göstermişti. Duruma tepki gösteren başta Canan Kaftancıoğlu olmak üzere birçok ismi ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu durdurmuştu. Canan Kaftancıoğlu’nun tek aday olarak İl Başkanı olmasını sağlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun o süreçte Başkan Battal İlgezdi’yi aradığı, “Canan hanımın hukuki bir süreci var. Onu yalnız bırakamayız. Tek adayımız kendisi. Aday çıkarmayın” dediği ifade ediliyor.

Kulis: İl Başkanını Genel Başkan atayacak

CHP İstanbul İl Başkanlığı’na Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Salıcı tarafından atama yapılacağı konuşuluyordu. Kulislere yansıyan bilgilerden sonra Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP’nin etkin Milletvekillerinden Erdoğan Toprak başta olmak üzere birçok isim tepki göstermişti. İstanbul İl Başkanını Genel Başkanın belirleyeceği, hukuki duruma mecburi uyum sağlamak durumunda kalacakları ifade ediliyor. İl Başkanı kim olursa olsun, Belediye Başkan adaylarının belirlenmesinde etkisiz bırakılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Battal İlgezdi 4. dönemi istiyor ama…

Zamanında yapılırsa Genel seçimlerle yerel seçimler arasında 8 aylık süre olması, şimdiden kulisleri hareketlendirdi. Başkan Battal İlgezdi 4. dönem adaylığı için kolları net olarak sıvadı. 2023 genel seçimler kritik bir viraj. Peki neler olacak, siyaset nasıl şekillenecek?

Ataşehir’in yeni Başkanı halasının oğlu mu olacak?

Başkan Battal İlgezdi’ye karşı parti içi yoğun tepki olması, vefa borcunun ödenmesi, 3 dönem Belediye Başkanlığının yeterli olduğunun düşünülmesi yeniden Başkanlık ihtimallerini oldukça azaltıyor. İlgezdi’nin aday olamaması durumunda gösterebileceği en güçlü aday, halasının oğlu Deniz Kutlu.

Aynı zamanda Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı olan akraba Deniz Kutlu, en çok yetkiye sahip isim. Kılıcı oldukça kesen Kutlu, ben memurum kesinlikle aday değilim derken alttan alta çalışmalarına devam ediyor.

İBB ve ABB tarafından görev ve yetki verilmeyen Deniz Kutlu, Battal İlgezdi’nin yıpranmasıyla birlikte önünün açılacağını ve Battal İlgezdi tarafından Ataşehir Belediye Başkan Adayı yapılacağını mı düşünüyor? Merak konusu… Deniz Kutlu’nun Ataşehir Belediye Başkanlığı’nı hedeflediği yol Özel Kalem Müdürlüğünde ki değişimle mi ilk filizini verecek?

Müfettiş raporlarında dahi göremeyeceğiniz ayrıntılar, bu kadar da olmaz diyeceğiniz dosyalar ve ayrıntıları Ataşehir Aktüel Haber’de…