4 Mart 2021 12:17

CHP’li İlgezdi: 4 kişi günde 86 kuruşla nasıl geçinir?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, açlık sınırının 2 bin 719, asgari ücretin ise 2 bin 825 lira olduğunu hatırlattı.

CHP’li İlgezdi: 4 kişi günde 86 kuruşla nasıl geçinir?

İlgezdi, “Zorunlu harcamalardan geriye 106 lira kalıyor! Allah aşkına 4 kişi günde 86 kuruşla nasıl geçinir? Elbette geçinemez! Saray kabinesinin gerçeklerle bağı koptu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gazme Akkuş İlgezdi, TÜİK’in ‘Türkiye’nin 2020 yılında 1,8 büyüdü’ açıklamasını eleştirerek, “Açlık sınırı 2 bin 719, asgari ücret ise 2 bin 825 lira! Zorunlu harcamalardan geriye 106 lira kalıyor! Allah aşkına 4 kişi günde 86 kuruşla nasıl geçinir?” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TÜİK Başkanı değişince istatistiklerin de sihirli bir değnekle düzeldiğini söyledi. İlgezdi, “Öğrendik ki; ekonomi yüzde 1,8 büyümüş! Oysa halkın gerçeği çok farklı. Sosyal adaletsizlik patladı. İntiharlar arttı. Çünkü açlık sessizleştiriyor! Sesini çıkaramayanları öldürüyor” dedi.

CHP’li İlgezdi, saray kabinesinin aç olana, açıkta kalana; ‘sabredin’ dediğini hatırlatarak, “Sabır taşı çoktan çatladı. Gıda enflasyonu yüzde 50’ye yaklaştı. Mutfaktaki yangın her yeri sardı! Alım gücü sürekli düşüyor! Ayçiçek yağı altınla yarışıyor” diye konuştu.

Açlık sınırının 2 bin 719, asgari ücretin ise 2 bin 825 lira olduğunu hatırlatan İlgezdi, “Zorunlu harcamalardan geriye 106 lira kalıyor! Allah aşkına 4 kişi günde 86 kuruşla nasıl geçinir? Elbette geçinemez! Saray kabinesinin gerçeklerle bağı koptu. Yoksunluğu bilmiyor, yoksulluğu görmüyor! Şurası çok açık: 19 yılda dere tepe düz giden, tepeden tırnağa her şeyi satan ama bir arpa boyu yol gidemeyen bu iktidar için ilk seçimde yolun sonu gözüküyor” ifadelerini kullandı.