21 Şubat 2022 13:40

Ferhatpaşa Mahallesi’nden rüşvet mi alındı?

Ataşehir Ferhatpaşa Mahallesi’nde imara aykırı yapılan yapılar yıkıldı. Rüşvet iddiaları ise gündeme oturdu.

Ferhatpaşa Mahallesi’nden rüşvet mi alındı?

Ferhatpaşa Mahallesi’ndeki yıkımlarla birlikte Ataşehir siyaseti bir hayli hareketlendi. AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem sosyal medya hesabından çarpıcı açıklamalar yaptı. Başkan Erdem, “Ferhatpaşa’da imara aykırı yapılan binalarda yıkım oldu. Senelerdir imar planlarını yenilemeyen kim? Kaçak binaları yaptıran kim? Vatandaşın mağduriyetine sebep kim? Belediyeciliği çöp toplamaktan sayan kim? Ataşehir Belediyesi. Şimdi vatandaşın maddi – manevi zararını öde Ataşehir Belediyesi…” ifadelerini kullandı.

İsmail Erdem: Belediye yönetimi hesap vermeli

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, “Gerçeklerin su yüzüne çıkmasından birileri rahatsız. Son 4-5 yıldır Ferhatpaşa’da teneke saç binalar yapılmasına göz yuman belediyenin adı Ataşehir Belediyesi. İstanbul’un göbeğinde çağ dışı bir anlayışla şehirleşmeye sebep olan Ataşehir Belediyesi. 13 yıldır Ataşehir’i yönetenler imarsız mahallelerle vatandaşı mağdur etmekte.”

Başkan İsmail Erdem, “Bir belediyenin en öncelikli meselesi yönettiği şehrin çevre ve imar planını çıkarıp vatandaşa sunmasıdır. Yıllardır Ferhatpaşa halkı imar imar diye seslenirken belediye yönetiminin verdiği cevap şu; çöpünüzü alıyoruz daha ne istiyorsunuz. Ferhatpaşa’yı yok sayan bir belediye yönetimi var Ataşehir’de. Ferhatpaşa’da ikamet eden vatandaşların feryadını duymayan kulağının üzerine yatmış bir belediye yönetimi var Ataşehir’de. Bugünkü sonucun bedelini Ataşehir
Belediye yönetimi ödemeli. Vatandaşın mağdur olmasına zemin hazırlayan çanak tutan belediye yönetimi bu işin hesabını vermeli” dedi.

Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan İsmail Erdem’e yorumlar üst üste geldi. Medya ve Tanıtımdan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Hakkı Topçu, “Ferhatpaşa’da hep aynı senaryo. Göz yum, yık, tekrar müsaade et! Yazık çok yazık, belediyecilik çöp toplamak mı?” ifadelerini kullanırken, Meclis Üyeleri Şerafettin Ay ve Erdem Konak ise, “Mecliste defalarca gündeme getirmemize rağmen hep sustular en ufak bir müdahale bile yapmadılar” dedi. Meclis Üyesi Bayram Varol, “Ferhatpaşa’da mızrak çuvala sığmıyor. Hak hukuk adalet kelimelerinin içi tamamen boşaltılmış  Herşey Rant için, Ataşehir’de” dedi.

Meclis Üyesi Fatih Kayacı, “Ataşehir Belediyesi yıllardır kanunsuz yapılan yapıların yapılmasına bile isteye göz yumdu ve bu usulsüzlüğe ortak oldu. Vatandaş mağdur edildi. Ferhatpaşa halkını yok sayan bir anlayış ile Ataşehir Belediyesi hizmetten mahrum bıraktığı vatandaşına zulüm etmeye devam ediyor” dedi. Meclis Üyesi Salih Kızılhan ise, “Ferhatpaşa mahallemiz Ataşehir Belediyesi tarafından yaşanılmaz bir alan haline getirildi. Peki neden bu zulüm. Birileri buradan nemalanıyor” dedi.

“Büyük rüşvet iddiası gündeme düştü”

AK Partili İsmail Ünal, “Ataşehir Ferhatpaşa Mahallesi. Yıkım kararı ardındaki büyük rüşvet iddiası gündeme düştü. Iddia gerçek ise Ataşehir Belediye’si büyük bir suça alet olmuş demektir. Başka belediyeler gibi görevden alınmalar, ciddi cezalara maruz kalmalar gerçekleşebilir” dedi.

Kudret Arslan susmadı: Tavşana tut tazıya kaç…

Ataşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili ve Ataşehir Aktüel gazetesi yazarı Kudret Arslan konuya sessiz kalmadı ve AK Partililere yüklendi. Arslan, “Ataşehir Belediyesi’ni ters köşe yapmak için mülkiye müfettişlerini Ankara’dan ben cağırmadım, cağıranlar belli. %90 AK Parti olan Ferhatpaşa halkını mağdur eden, müfettişlere didik didik ettiren, şikayet dilekçelerini bir bir gönderen, mecliste hergün dile getirenler belli. Takiye yok ha. Ataşehir’de tavşana tut, tazıya kaç muhabbetleri başladı. Ataşehir’de binlerce insanı mağdur edenler Ankara’da müfettiş kapılarını aşındıranlar şimdi kına yaksın! Göz yumuyorsun diyenler şimdi niye yıkıyorsun diyorlar? Karar verin! Milletin malıyla işiyle uğraşmayın. Memleketin halini düzeltin, şikayet ettiğiniz yerlerde binlerce insan yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Belediye yönetimi ne düşünüyor?

Ataşehir Aktüel’in ulaştığı Belediye yetkilileri, altı boş iddialarla kurumun yıpratılmaması gerektiğini ifade ettiler. AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’in pek ciddiye alınmadığı, konuştuğu konularla ilgili hukuk yoluna başvurmayarak samimiyet testinden geçemediği ve ciddiye alınmadığı vurgulandı. Çamur at izi kalsın yönteminin tutmayacağı, Ataşehir Belediyesi’nde bir problem olsaydı Başkan Battal İlgezdi’nin görevine dahi dönememesi gerekirdi ifadeleri kullanıldı. Hukuk devletiyiz, Hükümet Ak Parti’de. Hodrimeydan! Bir tane şaibeli işimiz varsa neden Savcılıklara gitmiyorlar ifadeleri kullanıldı.