23 Mart 2021 19:54

Gamze Akkuş İlgezdi adaletsizlik dedi ve ses yükseltti!

Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin CHP’nin grup toplantısına 10 dakika, AKP grup toplantısına 49, MHP’ye ise 40 dakika ayırmasını meclis gündemine taşıdı. 

Gamze Akkuş İlgezdi adaletsizlik dedi ve ses yükseltti!

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi: TRT, yayın yaparken iktidar partilerini kayırıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin CHP’nin grup toplantısına 10 dakika, AKP grup toplantısına 49, MHP’ye ise 40 dakika ayırmasını meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin açıklamasına göre,  ana muhalefet Partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Mart tarihli grup toplantısına 10 dakika yer veren TRT, AKP Genel Başkanının 10 Mart’taki  grup konuşmasına  49 dakika, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 2 Mart tarihli grup toplantısına ise 40 dakika ayırdı.

Tarafsızlık İlkesi Çiğneniyor

TRT’nin tarafsızlık ilkesini insafsızca çiğnediğini söyleyen CHP’li Akkuş İlgezdi,  TRT’nin Anayasa’ya ve 2954 sayılı TRT Kanunu uyarınca ‘Tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip’ olduğunu hatırlattı.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Cumhur ittifakının genel başkanlarının grup toplantılarının tamamını yayınlayan TRT Haber, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantılarına 16 ve 9 Mart 2021’de 10’ar dakika, 2 Mart 2021’de 8 dakika, 23 Şubat 2021’de 6 dakika, 16 Şubat 2021’de 13 dakika, 9 Şubat 2021’de 6 dakika yer verdi.  Genel Başkanımızın 5 grup toplantısında yaptığı konuşmalara toplam 47 dakika ayıran TRT, AKP Genel Başkanı’nın tek bir konuşmasını 49 dakika yayımlamıştır. TRT’nin bu yaptığı açıkça Anayasa’ya ve kendi kanununa aykırıdır. Bu karara imza atanlar suç işliyor” diye konuştu.

“TRT Tarımsal sulamadan bile pay alıyor”

“Vatandaşın ödediği elektrik faturasından, çiftçinin tarımsal sulama elektriğinden bile pay alan TRT’de vergi alırken parti ayrımı yok, ama yayınlarda var” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, konuyu Meclis Gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Anayasaya, TRT yasasına ve  TRT yayın ilkelerine açıkça aykırı olan bu taraflı yayıncılık talimatı kim veya kimler tarafından verilmektedir?” diye sordu.