19 Ocak 2021 12:11

Gamze Akkuş İlgezdi: Aşıda 18 yaş altı ihmal edilmektedir

CHP, koronavirüs aşısı hakkında Çin, Amerika, İsveç, Almanya ve Türkiye’den uzmanlarla görüşüp bir rapor hazırladı.

Gamze Akkuş İlgezdi: Aşıda 18 yaş altı ihmal edilmektedir

Rapora göre, tüm ülke için 150 milyon doz aşıya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Örneklerini inceleme CHP, bu kapsamda parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, Çin, Amerika, İsveç, Almanya ve Türkiye’den enfeksiyon hastalıkları uzmanları, virologlar, halk sağlığı uzmanları, aşı geliştirme uzmanları, biyologlar ve bioteknologlar ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye’nin aşı diğer ülkelere oranla geride kaldı ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yapılan görüşmelerin ardından hazırladığı raporda, ” Ülkemizde aşının işe yaraması için çocuklar dahil yaklaşık 70 milyonun aşılanması, bunun için de en az 150 milyon dozunun aşılması gerekiyor Bu 150 milyon doz aşının 1 yıl içinde yapılması durumunda pandemi süreci rahatlayacaktır “dedi.

İlgezdi, bu aşılama için yeterli aşının olmadığını ve gelecekte de bunun için bir çaba harcanmadığını kaydetti.

‘Aşı bulunsa bunu yapıp altyapımız yok’

Pandeminin toplumda derin sorunlara yol açtığını ve AK Parrti’nin pasif aşı politikası nedeniyle bu sorunların çözülmesinin henüz beklenmediğini kaydeden İlgezdi, aşı raporunda bildirti:

“Ülkemizin aşı üretimi için ciddi teknolojik değişim gerekiyor. Aşı araştırmaları, bir aşı bulunsa bile, bunu gerekli şartlarda üretecek ülkemizde sadece bir yer. Bu da pandemi dönemi için maalesef yetersiz. Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflıktan uzak tutumu ülkemizde aşı karşıtlığını artırmaktadır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar İlaçlar Kurumu, Amerikan FDA, Alman Robert Koch Enstitüleri gibi tüm sigarayı şeffafça açıklamalıdır.

Sadece belirli kesimleri aşılayıp, garanti altına alabilirsiniz. Afrika ülkelerinde, insanlar bu virüsü hala taşıyor, bu virüsü hala sirküle ettiriyorsa ve bu virüsten hala hastalanıp ölüyorlarsa, bu mutasyonların çıkmayacağı ve bu mutasyonların tekrar yayılıp bir pandemiye neden olmayacağının garantisi yoktur.

Şeffaflıktan, yeterli düzeyde ve çeşitlilikte aşının anlatılması, aşı planlamalarının yapılmadığı bir ortamda, aşılamaların da yeterli düzeyde akış olamayacağı açıktır. Sağlık Bakanlığı ve iktidarın, bir yanlış bilim insanlarının gösterdiği yolda, yapılanlardan geri dönerek yönetmeleri, ülkemizin ve dünyanın sağlığı için büyük önem taşımaktadır. ”

Kaynak: Sputniknews