2 Mart 2021 13:02

Gamze Akkuş İlgezdi, sanatçıların sorunlarına değindi

‘Sanatçılar, pandemi nedeniyle her geçen gün daha da yoksullaşıyor’

Gamze Akkuş İlgezdi, sanatçıların sorunlarına değindi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi döneminde sanat emekçilerinin yaşadıkları sorunların arttığını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatçıları görmezden gelmeye devam ederken, marttan beri çalışamayan sanatçılar her geçen gün daha büyük bir yoksulluğa itiliyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemi döneminde sanatçı ve sanat emekçilerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. İlgilileri sorumluluk almaya çağıran Akkuş İlgezdi, “Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları görmezden gelmeye devam ederken, marttan beri çalışamayan sanatçılar her geçen gün daha büyük bir yoksulluğa itiliyor. CHP olarak tüm sanatçılara sosyal güvence sağlayacak hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, sanatçıların ve sanat emekçilerin yaşadıkları sorunların tespiti için Meclis’e verdiği meclis araştırma önergesi ile sanatçıların yaşadıkları sorunlara ışık tuttu.

CHP’li Akkuş İlgezdi, kültür ve sanat dünyasının pandemi döneminde derin bir krizin içinde olduğunu ifade ederek, “Faaliyetleri duran tiyatrolar, sinemalar, konserler, sergiler, gösteri merkezleri nedeniyle binlerce sanatçı ve sanat emekçisi büyük bir yoklukla karşı karşıya kalmıştır. Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden sanatçılar durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır” dedi.

Destek paketleri nerede?

Verilen desteklerin yetersizliğini aktaran Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Dünyada gelişmiş ülkeler kültür ve sanat dünyasının salgından etkilenmesini önlemek ve faaliyetin devam etmesini sağlamak için destek paketlerini devreye sokarken Türkiye’de sanatçılar için komik denebilecek desteklerle süreç yönetilmeye çalışıldı” ifadelerini kullandı.

Gamze Akkuş İlgezdi, “Bakanlığın yaşananlara seyirci kaldığının en basit örneği, tiyatro destekleri için ‘SGK ve vergi borcu yoktur’ yazısı istemesidir. Bu nedenle tiyatroların birçoğu desteğe başvuru bile yapamamıştır” dedi.

Günlük çalışan sokak ve düğün müzisyenlerinin pandemideki en dezavantajlı grup olduğunun altını çizen Akkuş İlgezdi, “Sosyal güvenceleri olmayan, kayıt dışı çalıştırılan müzisyenlerimiz marttan beri ya işsizler, ya alanları dışında işler yapmak zorunda kalıyorlar, ya da müzik aletlerini satıyorlar. En acısı intihar eden müzisyenler” açıklamasında bulundu.