26 Mart 2022 19:49

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ataşehir’de helalleşme turu

CHP lideri Kılıçdaroğlu 2009 yılında intihar ederek yaşamına son veren Yarbay Ali Tatar’ın ailesini ziyaret etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ataşehir’de helalleşme turu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ soruşturmaları kapsamında ihraç edilen eski savcıların yürüttüğü “Amirallere Suikast” soruşturması sırasında 19 Aralık 2009 tarihinde yaşamına son veren Deniz Yarbay Ali Tatar’ın İstanbul’da yaşayan eşi Nilüfer Tatar’ı evinde ziyaret etti.

Balyoz ve Ergenekon davaları sırasında insanların acılar çektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Devletimizin, askerimizle önce bir helalleşmesi lazım. Yapılan hataları bir şekliyle telafi etmesi lazım. Bu acıları çektirenleri, devletin kadrolarına kimler yerleştirdi?” diye sordu. Yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Milletime söz veriyorum. Bu acıları çektirenlerin burunlardan fitil fitil getireceğiz” dedi.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Balyoz kumpasında kaybettiğimiz Ali Tatar’ın sevgili eşini ziyaret ettim. Bir haksızlık var. Aile acıları hâlâ yaşıyor. Ergenekon, Balyoz kumpaslarıyla çok sayıda askerimiz gözaltına alındı, büyük acılar yaşandı. Aileleri büyük acılar yaşadılar” dedi.

“Aramızda geziyorlar”

Kılıçdaroğlu, Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle insanların yaşadıkları acıların sürdüğünü belirterek, “Devletimizin, askerimizle önce bir helalleşmesi lazım. Yapılan hataları bir şekliyle telafi etmesi lazım. Bu acıları çektirenleri, devletin kadrolarına kimler yerleştirdi? Bunun da bilinmesi lazım. Devletin kadrolarına yerleştirenler acaba bugün bir vicdan azabı çekiyorlar mı? Bunu da oturup kendi vicdanlarında sorgulamaları lazım. Daha da önemlisi bunlar hâlâ aramızda geziyorlar” dedi.

“Askerlerimizle de helalleşeceğiz”

Kemal Kılıçdaroğlu, “Buradan bütün milletime söz veriyorum. Bu acıların tamamını telafi edeceğiz. Bedellerini de bu acıları çektirenlerden alacağız. Ve yine milletime söz veriyorum. Bu acıları çektirenlerin burunlardan fitil fitil getireceğiz. Yeter artık diyoruz. Bu ülke bu kadar acılara niye katlansın? Ülkeyi yönetenler acı üretmemeli. Ülkeyi yönetenler bu ülkeye sevgiyi, hoşgörüyü getirmeli. Eğer biz bunu yapabilirsek, ki yapacağız, yapmakta kararlıyız, Bir şekliyle bu sorunları çözeceğiz. Askerimizle de oturup helalleşeceğiz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Deniz Yarbay Ali Tatar, 5 Aralık 2009’da hazırlanan ve o dönem “Amirallere Suikast” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında tutuklandı. 10 gün sonra tahliye edilen Tatar hakkında 3 gün sonra tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Tatar bu kararın ardından bir veda mektubu bırakarak yaşamına son verdi.