22 Ocak 2022 21:34

Kira yardımı isteyen yaşlı çiftin ev sahibi olduğu ortaya çıktı

İstanbul Ataşehir’de sokaklarında vatandaşlardan kira için yardım isteyen yaşlı çiftin ev sahibi oldukları ve haklarında birçok kez “dilencilikten” işlem yapıldığı ortaya çıktı.

Kira yardımı isteyen yaşlı çiftin ev sahibi olduğu ortaya çıktı

İstanbul Ataşehir’de akşam saatlerinde dolaşan yaşlı çift yağışlı havada sokak ortasında durumlarının iyi olmadığını öne sürerek çevredekilerden destek istedi. Görüntülerde yaşlı adamın ağlamaklı bir şekilde “Kiramıza yardım eder misiniz” diye bağırdığı görülürken sosyal medyada gündem oldu.

Kadıköye Belediyesi: Araştırılıyor

Kadıköy Belediyesi olay üzerine harekete geçerek “Soğuk havalarda sokakta kalan komşularımız için ekiplerimiz seferber haldeler. Sosyal medyada gündem olan yaşlı çift için araştırmalarımız sürmekle birlikte, yeni bir suistimal yöntemi olduğu yönünde ihbarlar almaktayız. İBB ve Emniyet’le işbirliği halinde çalışmalarımız sürüyor.” açıklaması yaptı.


Nakdi yardım aldılar

Ataşehir Kaymakamlığı yaşlı çift ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yaşlı çiftin kiracı değil ev sahibi olduğu ifade edildi. Çiftin ayrıca aylık 991 TL engelli aylığı ve 91 TL aylık elektrik tüketim desteği aldığı, ayrıca son bir yılda kaymakamlık tarafından 1.700 TL nakdi yardım yapıldığı; toplamda ise 1.652 TL aylık engeli aylığı aldıkları ve son bir yıl içerisinde 4.403 TL nakdi yardım ve ayrıca kömür yardımı yapıldığı belirtildi.

‘Dilencilik’ten birçok kez işlem uygulandı

Açıklamanın devamında ise “F.D.ve H.K. adlı şahısların “dilencilik yapmak ve yaptırmak” eylemlerinden haklarında birçok kez idari işlem yapıldığı anlaşılmıştır Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri yer aldı.