31 Mayıs 2020 22:23

Portekiz’de bir Türk sofrası: Efes Kebap!

İber yarımadasının kaşifleriyle meşhur ülkesi olan Portekiz’de bulunan Özdoğan Ailesi, Türkiye’den gelen Erasmus öğrencilerine adete aile oluyor.

Portekiz’de bir Türk sofrası: Efes Kebap!

Mondego Nehri’nin kıyısına kurulan ve Portekiz’in 4.büyük şehri olan Coimbra şehri, dünyanın en eski üniversitelerinden birisi olan Universidade de Coimbra (Coimbra Üniversitesi) ile ünlü. Tokat’ın Turhal ilçesine kayıtlı olan Özdoğan Ailesi, anavatanlarından yaklaşık 4500 km uzaklıkta, Efes Kebap isimli dönerciyi işletiyor. Bu ailenin, Avrupada bulunan diğer Türk dönercilerden farkı; Portekize, Erasmus için gidip gelen öğrenciler arasında nam yapmış olması…Ailenin babası Fethi Özdoğan, daha önceden Arabistan, İtalya ve Avusturya’da çalışmış. Uzun yıllar gurbette bulunmanın verdiği özlemle, Coimbra şehrine gelen Türk öğrenciler ile birlikte çiğ köfte geceleri düzenliyor ve hepsine ayrı ayrı yardım ediyor.

 

Kemal Sunal hayranı olan Fethi Özdoğan’a, öğrenciler tarafından Kemal Sunal’ın Sahte Kabadayı filmindeki “Babanın oğlu Kemal” lakabı takılmış. Ailenin annesi Aysel Özdoğan ise adete her öğrenciye annelik yapıyor.
Son olarak ailenin çocukları Deniz Özdoğan, kendisi ana dili Türkçe başta olmak üzere Almanca, Portekizce, İspanyolca ve Portekizce ile birlikte 5 dil biliyor. Avusturya doğumlu olup ailenin Coimbra’ya gelme sebebi olan Deniz, ilkokul çağında ailesi ile birlikte Avusturya’dan, Portekiz’in Porto şehrine taşınmış. Eramus öğrencileriyle ailesi ile birlikte bu şehirde tanışan Deniz, Coimbra Üniversitesi’ni kazanınca ailesi onu yalnız bırakmamışlar ve hep beraber Coimbra’ya taşınmışlar. Yaklaşık 5 senedir Coimbra’da yaşayan aile, Deniz’in üniversite eğitimi bitince Türkiye’ye temelli dönmek istiyor…