19 Ocak 2021 12:21

TMSF, İstanbul Ataşehir’de o projeden 1 Milyar TL tahsil edecek

Cem Uzan ve Balkaner Grubu şirketlerinin Hazineye olan borçlarının tahsili için İstanbul’da Ataşehir ilçesinde hayata geçirilecek dev projeden 1 milyar TL para tahsil edilecek. 

TMSF, İstanbul Ataşehir’de o projeden 1 Milyar TL tahsil edecek

TMSF Başkanı Gülal, Uzan ailesinin borçlarını tahsil etmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu çerçevede Balkaner Grubu’nun İstanbul Ataşehir’de bulunan proje inşaatı ile TMSF ve Hazine 1 Milyar Türk Lirasını tahsil etmiş olacak.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, kayyum atanan şirketlere dair önemli güncel bilgileri açıkladı. Cem Uzan’lardan, Koza Grubuna, kritik bilgileri paylaştı. TMSF bünyesinde bulunan Balkaner Grubu’nun İstanbul’da Ataşehir ilçesinde yer alan projesi ile birlikte inşaat sürecinin tamamlanmasıyla önemli bir miktar paranın tahsil edilmiş olacağı ifade edildi.

Avrupa’nın en büyük fonu konumunda olan TMSF, elinde bulunan, hazine adına tahsilatları yapmak için şirketleri kara geçirmek suretiyle satışını gerçekleştiren kurum olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin el konulan ve sonrasında TMSF’ye devredilen, mahkeme süreçlerinin sonuçlanmasıyla adeta şaha kaldırılarak satılan dev şirketler arasında yok yok. Cem Uzan’dan FETÖ şirketlerine yüzlerce el konulmuş, kayyum tarafından TMSF adına yönetilen şirketler yer alıyor.

Balkaner Grubu’nun Ataşehir Projesinden rekor gelir Hazineye aktarılacak

Gülal, Balkaner Grubu’na yönelik çalışmalar kapsamında Ataşehir’de “Ataşehir Modern” adında bir inşaat projesi yürüttüklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Lansman yaparak satışa çıkacağız. 1113 konutluk, 3 bloklu bir proje. 70 ticari alan var, 1 artı 1’den, 5 artı 1’e kadar farklı büyüklükte daireler var. Oradan 1 milyar lira kamu alacağı tahsili yapabiliriz diye öngörümüz var. Onunla da meşhur Balkaner Dosyası’nı kapatmış olacağız.”

Uzan’lardan hala 5 milyar dolar alacağımız var

Uzan Grubu’na ilişkin süreci de değerlendiren Gülal, “Bizim Uzan’lardan hala 5 milyar dolara yakın alacağımız var ama bunun tahsil kabiliyeti var mıdır, tabii yurt dışında çalışmalarımız devam ediyor, yurt içinde bir varlığının kalmadığını görüyoruz. Artık elimizdeki diğer dosyaların tahsil kabiliyeti çok zayıf.” dedi.

Koza Altın, Varlık Fonuna geçebilir

FETÖ’den el konulan Koza Grubuna ait işletmelerden biri olan Koza Altın, Türkiye’nin önemli ölçüde altın ihtiyacını karşılıyor. Bu kapsamda Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi gündemde olabilir diyen Gülal, “Koza Altın ülkede üretilen altının üçte birini üretiyordu. Projeksiyon olarak söylüyorum, hukuki süreci kesinleşince Varlık Fonuna devredebiliriz. Bu bir ihtimal ama geldi birisi, yerli ya da yabancı ‘Talibiz’ derse satışı da mümkün olabilir. Bütün bu işlemlerin olması için hukuki süreçlerin tamamlanması lazım ve halihazırda tamamlanmış dosyamız yok.” diye konuştu.