29 Aralık 2021 13:05

Yenisahra’da neler oluyor: Herşey rant mı?

İstanbul’un göz bebeği, marka şehir Ataşehir’de sahipsiz bir mahalle var.

Yenisahra’da neler oluyor: Herşey rant mı?

Yönetenlerin sorunları görmediği, sadece evlerinde oturanları evlerinden tahliye etmek için uğradıkları bir mahalle Yenisahra mahallesi.

Ataşehir’in 17 mahallesinde biri olan Yenisahra Mahallesi 2013 yılında kentsel dönüşümle tanıştı. Kentsel dönüşüm sürecini duyan firmaların adeta akınına uğrayan mahalle’de 36 inşaat firması mahalle halkı ile inşaat yapmak için sözleşme yaptı.

Firmalarca ve aracılarca vaatler havada uçuştu ve haliyle zamanla ortaya çıkacak bir sürecin acı tablosu ortaya çıktı. Tablo’da mahalle’deki hak sahipleri vaatlerle kandırıldı.

2013 yılında kentsel dönüşüm süreci başlayan 2015 yılında imarı olmayan mahallede özel imar çıkartmak için mahalle halkının bilgisi olmadan, 98 binadan sözleşme doğrultusunda karot alındı.

Özel imar planları karotlardan sonra suya düştü. 98 Binadan alınan karotlara rağmen özel imar alınamadı ve inşaatlara başlanamadı. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Ataşehir Kaymakamlığı aracılığıyla Ataşehir Belediyesi tarafından ile karot alınan binaların tahliyesi için baskı oluşturdu.

Baskılar nedeniyle de; tebligatlar İlçe Belediyesi aracılığıyla işleme konularak tahliye sürecinin başlatılması sağlandı. 2020 Yılı’nın Kasım ayında çevik kuvvet ile evlerin tahliye süreci başlatıldı.

Pandemi ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara rağmen hak sahibi vatandaşlara ait 62 binanın tahliyesi o zaman gerçekleştirilmişti.

98 Karot alınan bina ile ilgili size kısa bir bilgi vereyim. 98 Binaların birçoğu ortalama üç kattan oluşmaktadır. Her katta tek daire olduğunu düşündüğümüzde toplamda 294 daire içerisinde 5’er kişi yaşadığını dikkate alırsak toplamda 1470 kişi pandeminin, ekonomik koşulların zor olduğu bir süreçte evlerinden tahliye ediliyor. Gerekçe ise binanız risklidir, oturulamaz raporu var. Biz sizleri oturtamayız denilmektedir.

Deprem gerçeği var, tahliye etmekte haklılar mı haklılar. Ancak acı bir gerçek daha var. Bu dairelerde oturan vatandaşlar, zamanında gelmiş ve imkânları doğrultusunda yokluk içerisinde kafalarını sokabilecekleri, aşlarını kaynatabilecekleri evlerde geçim derdi ile dertlenmişlerdir. İstanbul gibi bir şehirde, yaşam pahalılığı ve nüfus olarak yaşlı bir nüfusu barındıran Yenisahra’da birçok evde asgari ücret ile kazanlar kaynamaya, yaşam sürmeye devam ediyordu.

Fikirtepe’de kentsel dönüşümden Ataşehir’e göç edenlerin çoğunlukta olduğu süreçte; Finans, iş merkezlerinin yanısıra üniversitelerin açılmasıyla göç alan ilçe olan Ataşehir’de İmar İskan Blokları gibi binaların tahliyesi ile fırsatçılık yapan daire sahiplerinin ekonomik nedenleri öne sürerek daire kira fiyatlarını arttırması da unutulmamalı. Bugün asgari ücret 4.250TL olurken, en düşük kiranın rakamları 2.000 – 3.000 TL arasında değişmektedir.
Bugün asgari ücretle geçinen ve tahliye sonucunda taşınmak zorunda olan birçok aile; en kötü mutfak masrafının 1000 TL, Faturalarla 2000’i aşan yaşam mücadelesinde son kalan paraları ile kiralarını ödeme derdi son derece hepimizi üzen tabloyu ortaya koymaktadır. Bu insanlar; ne yiyecekler, ne içecekler, çocukların okul masrafları ne olacak. Siz depreme dayanıksız evlerde oturmadınız ama bu insanları açlıkla baş başa bırakıyorsunuz. Pazarlarda pazarcıların gün sonunda attıkları sebze ve meyvelere mahkûm ediyorsunuz. Son dönemde 3 – 3.5 tl’ye satılan ekmeği almasını dahi zorlaştırarak yokluk içinde yaşamalarını istiyorsunuz.

İnsanların yüzü gülmüyor. Yenisahra halkı siyasilerin imar oyunları yüzünden zamanında alamadıkları haklarını, dönüşemeyen haklarının faturasını çok ağır ödüyorlar. Firmalar zamanında çıkmayan imar planları, seçime 5’e 5 kala çıkarılan planlar nedeniyle ekonomik krizden önce çıkarma imkânları vardı diyerek çaresizce vatandaşı oyalama ve iflas yöntemiyle kendisini kurtarırken, mahalle halkı çaresizlikten yakınıyor.

Ataşehir’i yönetenlere ve yönetmeye talip olanlara SESLENİYORUM!

Ataşehir Belediye Başkanına, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Diğer İlçe Başkanlarına buradan SESLENİYORUM!

Yeni Sahra Mahallesini BİLİYOR MUSUNUZ?

Bu mahallede böyle bir sorunun olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ?

Yenisahra ve Barbaros Mahallelerinin şu an İMAR sorunu yok, MÜTEAHHİT sorunu var.

Hep beraber bu sorunun çözümü için taşın altına elinizi koyun bu SORUNU ORTAK ÇÖZÜN.

Yakında seçim var onu da hatırlatmadan geçmek istemiyorum.

BURADAN SORUYORUM!

Sözleşme yapan 36 Firmaya neden bir yaptırım yok. Yenisahra mahallesindeki en ivedi sorun DKY inşaatın 86 binadan almış olduğu karot 86 binanın 50 ‘si boşaltıldı. Kalan 36 binanın bu günlerde doğalgaz, elektrik, su, kesimleri yapılıyor, fakat firmada gözle görülür bir çalışma yok. Vatandaşın elektrik su, doğalgaz kesimi yapılırken neden bu firmalar için bir çalışma yaptırım uygulanmıyor.
Bu mahallede yaşayan mahalle sakinlerine sahip çıkalım.

İSA KIRIM

Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı