22 Aralık 2021 20:00

Yenişehir Mahallesi karıştı: Arbede çıktı!

Ataşehir Yenişehir Mahallesi’nde Mahalleli ile kolluk güçler karşı karşıya geldi.

Yenişehir Mahallesi karıştı: Arbede çıktı!

Ataşehir Yenişehir Mahallesi’nde Mahalleli ile kolluk güçler karşı karşıya geldi.

Ataşehir’in Yenişehir Mahallesi’nde vatandaşların kullanımına ait olan park alanının, Caminin musalla taşı alanına eklenecek olması tepki çekti.

Kolluk güçleri ile Mahalle sakinleri karşı karşıya gelirken, aynı zamanda Ataşehir Aktüel yazarı olan Yenişehir Mahalle Muhtarı Mustafa Arı’da arbede içinde kaldı.

Muhtar Mustafa Arı: Vatandaşımızın hakkını savunacağız!

Konu ile ilgili Ataşehir Aktüel Haber’e konuşan Muhtar Mustafa Arı çarpıcı açıklamalar yaptı. Muhtar Mustafa Arı, “Bu alan Mahallemizde bulunan park alanıdır. Kaymakamlık emriyle çocukların oynadığı park alanı Cami alanına geçirilip musalla taşı eklemesi yapılacağı belirtildi. Belediye yetkilileri ise Kaymakamlık emri dolayısıyla bölgeye geldi” dedi.

“Yazısız emir mi olur?”

Muhtar Mustafa Arı, “Kağıt üstünde yazıyla emir olur. Yazı var mı diyoruz. Yok deniliyor. Yazısız emir mi olur? Emirin TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından geldiği belirtildi. Sn. Meclis Başkanımıza ulaştık, böyle birşey kesinlikle yok dedi. İlgili Bakanlığın üst düzey yetkilileriyle de görüştük. Mahalle halkı olarak çocuklarımızın oyun oynadığı alanın hakkını nasıl savunmayalım” ifadelerini kullandı.

Daha sonra dönüş yapan TBMM Başkanlığı Özel Kalem Müdürü ile bizzat görüşen Mustafa Arı, “Başkanlığın böyle bir talimatı olmadığını, Meclisin bu konuyla ilgili sözlü olarak talimat veremeyeceğini, devlet ile işleyişin yazı ile olacağını, yıkımların da mahkeme kararı ile olabileceğini, böyle bir talimatın olmadığını belirtirim” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında Mustafa Arı, şu açıklamalarda bulundu: “Burada hukuki olarak yıkım yapılmış olsa bile yıkımın da bir usulü vardır. Bu bağlamda yazılı bir mahkeme kararı ya da Ataşehir Belediyesi’nin boşaltma ile ilgili resmi yazısı veya tebliği yok. Bu noktada Kaymakamlık ilçe Belediyesine yazı yazar, belediye de site yönetimine tebliğ eder. Siteye de belli bir gün verilir ve gün zarfında site boşaltılmaz ise Belediye yine burayı direkt yıkamaz. Belediyenin mahkeme kararı alması gerekir. Burası sitenin terk alanıdır. Ecrimisil alanı olarak 19 yıldır bedeli karşılığında kullanılmaktadır. Biz buranın yıkılmasından çok burada yapılan hukuksuz işlemlerden dolayı konuya karşıyız.”

Ataşehir Belediyesi ile herhangi bir görüşme gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği sorusuna cevap veren Muhtar Arı, ” Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez bizlere, Ataşehir Kaymakamlığı’nın talimatı var. Biz burayı yıkacağız. Kaymakamı Vali ve Meclis Başkanı aramış. Çok zordayız, işin içinden çıkamıyoruz. Sitenin duvarları kaldıracağız. Sen konu ile ilgili Kaymakam beyle görüş. İş bizden çıktı dedi. Ataşehir Kaymakamı ise benim böyle bir talimatım yok. Orhan Çerkez bey bize burası Belediyenin mülkiyeti. Biz duvarları yıkarız. Caminin kullanımına açarız dedi” ifadelerini kullandı.